thumb 7Napriek daždivému počasiu, ktoré panovalo v sobotu 7. mája 2022 sa to po príchode vlaku o štvrť na deväť pred Obecným úradom vo Vysokej nad Kysucou zahemžilo turistami, ktorí prišli na 22-hý ročník medzinárodného turistického pochodu Krajom Drotárie. Na dve, dĺžkou rozdielne trasy, sa vydala takmer stovka turistov.

thumb 7„Voda je kolískou života na našej planéte, bez nej by život nemohol existovať. Má pre človeka nesmierny význam, s vodou sa stretáva od svojho narodenia až do posledného dňa svojho života“.
Máme to šťastie, že žijeme v časti sveta, kde zatiaľ problémy s pitnou vodou a vodou vôbec, napriek určitým anomáliám, riešiť zdanlivo nemusíme.
Na dôležitosť vody pre život človeka, jej racionálne využívanie a potrebu hospodárenia s ňou sa snaží upriamiť pozornosť obyvateľov Svetový deň vody, ktorý si, na odporučenie Valného zhromaždenia OSN, pripomíname od roku 1993.

thumb Dunajov 32Na oznam NV SR takéhoto znenia: „Od 3. júna sa uvoľní viacero ďalších protiepidemických opatrení“ netrpezlivo čakali aj turisti – seniori, „členovia“ Neregistrovaného turistického spolku seniorov Kysúc.

Vo štvrtok 4. júna 2020 sa po pomerne dlhej vynútenej prestávke opäť vybrali za pohybom do prírody. Ako cieľ si zvolili osadu Beľajky ležiacu na juhovýchodnej rázsoche Chotárneho kopca 906 m (alebo aj Rakovka či Ochodnická hoľa) v nadmorskej výške 625-670 m v severovýchodnej časti katastra obce Ochodnica.

thumb DSCF1770Pri pravidelnom čítaní Kysúc sa dá dozvedieť o kolektívnych aktivitách seniorov v rôznych činnostiach vhodných na aktívne využívanie voľného času – spoločenské podujatia, tematicky zamerané výlety, návštevy kultúrnych zariadení, usporadúvanie rôznych súťaží atď.

thumb Drotria 013Už dvadsať rokov spoznávania imaginárneho územia Drotárie umožňuje turistom Klub turistiky Vysoká nad Kysucou. Prvý ročník začínal v jej srdci – vo Veľkom Rovnom a dvadsiaty ročník tam končil. V tých ostatných ročníkoch organizátori pripravili pre účastníkov trasy prechádzajúce takmer všetkými „drotárskymi obcami“ – medzi Maríkovou, Dlhým Poľom, Kysuckým Novým Mestom, Čadcou a Vysokou nad Kysucou.

thumb Ondavsk vrchov 176Vybrať sa za poznávaním Ondavskej vrchoviny, náležiacej do oblasti Nízkych Beskýd, znamená presunúť sa z Kysúc vzdušnou čiarou o 220 km východnejšie a precestovať 325 km autobusom. S nástupom a povinnou trištvrte hodinovou bezpečnostnou prestávkou dopravcu nám to trvalo šesť a pol hodiny. Taký bol štart štvordňového turistického poznávania „bielych miest“ na turistických mapách väčšiny účastníkov výletu, ktorý v dňoch 8.-11. mája 2019 organizoval Klub turistiky Vysoká nad Kysucou.

thumb ergov 008Nízka oblačnosť, silné ochladenie, sneh tak privítalo pohorie Čergov v sobotu 13. apríla 2019 účastníkov turistického výletu. Výlet pripravil Klub turistiky Vysoká nad Kysucou a záujem oň potvrdzuje fakt, že v autobuse neostalo voľné ani jedno miesto.

thumb aÁkov 021Turista - záujemca o návštevu Oravy sa na internete s istotou dozvie, že môže navštíviť Roháče (Západné Tatry) Oravské Beskydy s najvyššou Bobiou horou, Oravskú Maguru, Oravskú priehradu či Oravský hrad, Chočské vrchy a Veľkú Fatru (Šípsku) a samozrejme komerčne ladené pozvánky na Oravice a početné lyžiarske strediská.

thumb Butkov 034Pri ceste stredným Považím patrí už neodmysliteľne k významným dominantám „rozrýpaný kopec“ nad obcou Ladce. Všeobecne známym dôvodom je ťažba vápenca pre cementáreň v obci Ladce, ktorá začala s výrobou cementu v roku 1890 ako prvá na území Slovenska (začiatok výstavby v roku 1889).