Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 0905 884 634
MAIL: obec@vysokanadkysucou.sk

Vyberte váš jazyk

thumb semetes2021 DSC 5814Pred 76 rokmi bol 20. apríl zdanlivo rovnakým dňom ako mnohé iné. Vtedy, v roku 1945 bol piatok, vodca nemeckej ríše Adolf Hitler oslavoval narodeniny a začínal sa ďalší jarný deň. Chlapi sa chystali orať, kravy boli na pastve a do osady Semeteš patriacej do obce Vysoká nad Kysucou - prišla vojna!

Možno niektorí z obyvateľov videli skupinu prechádzajúcich vojakov posluhujúcich nemeckému Wermachtu dúfajúc, že prejdú a zasa bude dobre, ale náhly výbuch nastraženej nášľapnej míny v okamihu sekundy navždy zmenil ich osudy. Nie osudy vojakov či partizánov, ale osudy obyčajných ľudí!

To čo sa dialo potom je možno mnohým dobre známe avšak predsa nepredstaviteľné – horiace domy, plačúce ženy, krik, streľba a nechápavý strach na tvárach 22 odvádzaných mužov. Ani jeden z nich netušil kam idú a čo s nimi bude ... Dnes na mieste kam došli stojí skromný pamätník. Tu im bezcitný vrahovia zobrali ich túžby, nádeje, sny a to najcennejšie čo mali – holý život. Išlo o poslednú masovú popravu počas II. sv. vojny na území Slovenska, počas ktorej malo pôvodne zomrieť 22 mužov avšak doslova zázrakom sa jednému z nich Štefanovi Cipárovi podarilo prežiť. Je však nesmierne dôležité, aby ľudia nezabudli a preto i samotná obec Vysoká nad Kysucou každoročne organizuje na mieste, kde dnes stojí pamätník obetiam Semetešskej tragédie pietnu spomienku na „čierny“ deň jej histórie.

Zabudnúť však nesmieme ani v ťažkých chvíľach. Vzhľadom na aktuálne protipandemické opatrenia, v súvislosti s ochorením COVID-19, starosta obce Vysoká nad Kysucou v mene všetkých jej obyvateľov spoločne s predsedom ZO SZPB Tiborom Gáboríkom, ktorý bol zároveň i poverený zastupovaním oblastného výboru SZPB a členmi ZO SZPB vo Vysokej nad Kysucou Pavlom Polkom a Helenou Varechovou, položili k Pamätníku obetiam Semetešskej tragédie dňa 20. apríla 2021 kvetinové vence, ako symboly spomienky, že i po 76-tich rokoch pamätáme na chlapcov a chlapov, ktorým životné sny a túžby zobrali bezcitní vrahovia.

Česť ich pamiatke!

zskeuroregionregion kysuce logorrafarnostbeskydsko javornicka magistralamykysucemojekysuce vysoka nad kysucouteszeleny bodcaf logo