Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 0905 884 634
MAIL: obec@vysokanadkysucou.sk

Vyberte váš jazyk

thumb semetes2017 02120. apríla 2017 ubehlo už 72. rokov od udalosti, ktorá je v histórii obce Vysoká nad Kysucou označovaná ako najhoršia krvavá dráma. Udalosť označovaná ako Semetešská tragédia navždy zmenila osudy nie len obyvateľov osady Semeteš, ale i obyvateľov obce Vysoká nad Kysucou.

 

 

V piatok 20. apríla 1945 sa začínal ďalší jarný deň. Chlapi sa chystali orať, kravy boli na pastve a do osady - prišla vojna!

Možno niektorí z obyvateľov videli skupinu prechádzajúcich vojakov posluhujúcich nemeckému Wermachtu dúfajúc, že prejdú a zasa bude dobre, ale náhly výbuch nastraženej nášľapnej míny v okamihu sekundy navždy zmenil ich osudy. Nie osudy vojakov či partizánov, ale osudy obyčajných ľudí.

To čo sa dialo potom je mnohým dobre známe avšak predsa nepredstaviteľné – horiace domy, plačúce ženy, krik, streľba a nechápavý strach na tvárach 21 odvádzaných mužov. Ani jeden z nich netušil kam idú a čo s nimi bude ... Na mieste, kde dnes stojí skromný pamätník im bezcitní vrahovia ich túžby, nádeje, sny a to najcennejšie čo mali – holý život ...

Obec Vysoká nad Kysucou si v nedeľu 23. apríla 2017 pripomenula túto hroznú udalosť jej histórie pietnou spomienkou, ktorá je každoročne organizovaná priamo pri pamätníku obetiam Semetešskej tragédie, ktorý ako nemý svedok stojí na mieste, kde vyhasol život 21 mužov.

Pietnej spomienkovej slávnosti sa okrem starostu obce Vysoká nad Kysucou Mgr. Antona Varechu zúčastnil i primátorm mesta Turzovka JUDr. Ľubomír Golis, starosta obce Makov Martin Pavlík, poslanec VÚC Žilina Mgr. Jozef Cech, podpredseda SZFB RSDr. Juraj Drotár, podpredseda oblastného SZFB Milan Paršo, predseda ZO SZFB Tibor Gáborík, príslušníci 5. Pluku špeciálneho určenia Žilina, poslanci obecného zastupiteľstva vo Vysokej nad Kysucou, hlavný kontrolór obce, Klub vojenských výsadkárov SR a ďalší pozvaní hostia.

Súčasťou bolo i predstavenie KVH Červená hviezda z Nového Mesta nad Váhom, ktorí početnej skupine zúčastnených divákov predviedli autentické boje II. svetovej vojny v programe „Poprava partizánov“. Chladné počasie akoby symbolicky umocnilo autenticitu celého programu. I takouto formou sa obec Vysoká nad Kysucou snaží pripomenúť súčasným generáciám hrôzu a útrapy, ktoré so sebou prináša akýkoľvek ozbrojený konflikt, že nejde iba o fiktívne životy nejakej počítačovej hry, ale o reálny život a osudy konkrétnych ľudí ...

 

 

zskeuroregionregion kysuce logorrafarnostbeskydsko javornicka magistralamykysucemojekysuce vysoka nad kysucouteszeleny bodcaf logo