Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 0905 884 634
MAIL: obec@vysokanadkysucou.sk

Vyberte váš jazyk

Sample Image20. apríla 2007 o 10:00 hod. si vedenie obce spoločne so zástupcami zväzu protifašistických bojovníkov pripomenuli smutné 62. výročie semetešskej tragédie položením vencov a kytíc pri pamätníku obetiam Semetešskej tragédie v osade Semeteš.
Podobné stretnutia sa dnes mladej generácií zdajú nudné a stereotypné, akoby sa krútili stále okolo jednej  zdanlivo ošúchanej témy.
„Myšlienky nie sú zodpovedné za to, čo s nimi ľudia urobia“. Tento výrok Wolfganga Heisenberga nám pripomína zlyhanie človeka v rokoch druhej svetovej vojny.
Nabáda nás opäť si pripomenúť, zaspomínať, pouvažovať nad ľudskou slabosťou, lež práve tak nepoučiteľnou. Sloboda prichádza do našej obce v apríli 1945 v kúdoloch dymu, v potokoch krvi.

Našich starých otcov a materí sa na nešťastie front  priamo dotýka práve na tomto mieste. Boli tu popravení nevinní ľudia a vypálených niekoľko domov. Niekoľko mužov, naších rodákov, našlo svoj hrob aj kdesi ďaleko- preďaleko...
Pamätníky a cintoríny nie sú len miestami mŕtvych. Vedú sa tu živé dialógy, plnia odkazy pre živých, ktorí kráčajú v šľapajach padlých. Sú na to, aby sme si uvedomili, že vojnu ako prostriedok riešenia treba už navždy vylúčiť zo života krajín. Sú dôkazom toho, že vojny nič nevyriešili, len spôsobili nesmiernu bolesť a poznačili životy viacerých generácií.
Čas zmiernil bolestnú spomienku na  osudy účastníkov „Semetešskej tragédie“, ale ten istý čas s pribúdajúcimi povojnovými rokmi zahaľoval túto drámu závojom ľudského zabúdania.
Preto mi dáte všetci tu prítomní určite za pravdu, že je potreba týmto padlým hrdinom vzdať neokázalý, lež úprimný hold. Každý z nich mal kohosi rád, na každého ktosi doma čakal v nádeji na zvítanie. Matky, otcovia, manželky, deti....
Poznanie našich regionálnych vojnových dejín nás má inšpirovať a poučiť.
Nehľadajme vinu, ale pravdu o dramatických vojnových osudoch.
Urobme všetko preto, aby sa myšlienky, vznešené ideály ľudskosti, pokoja a mieru už nikdy nemuseli hanbiť za to, ako s nimi ľudia zaobchádzali.
Títo padli hrdinovia ostanú pre nás viacerých navždy živí, lebo priniesli svetu najväčšie ponaučenie - žiť v mieri bez vojen. Preto sa hlboko skláňame nad ich osudom.

 Sample Image

Sample Image

Sample Image

Sample Image

Sample Image

Sample Image

Sample Image

Sample Image

Sample Image

Sample Image

Sample Image

Sample Image

Sample Image

 

zskeuroregionregion kysuce logorrafarnostbeskydsko javornicka magistralamykysucemojekysuce vysoka nad kysucouteszeleny bodcaf logobiblicka zahrada