Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 0905 884 634
MAIL: obec@vysokanadkysucou.sk

Vyberte váš jazyk

thumb_semetes2011_001020. apríl 1945 je „čiernym“ dňom histórie našej obce. V tom čase tento jarný dátum pripadol na piatok. Približne o 6:00 hod. ráno osadou Semeteš otriasol výbuch nášľapnej míny, ktorá podľa rozprávania usmrtila koňa jedného z práve prechádzajúcej skupiny vojakov. I napriek tomu, že osadou často prechádzali z Turzovky do Veľkého Rovného a miestnych obyvateľov si nevšímali, tento krát to bolo inak.


Hnaní pomstou brali všetkých chlapov, ktorých našli podpaľovali domy a čo horšie – zabíjali. Počas ich besnenia prišlo o život 21 mužov a chlapcov vo veku od 16 do 51 rokov. Vydrancovali a zapálili 13 domov.
V tomto kalendárnom roku si pripomíname už 66. výročie tejto desivej vojnovej udalosti, ktorá sa navždy zapísala do dejín našej obce. Pri tejto príležitosti sa u pamätníka, stojacom priamo na mieste tragickej udalosti, konala dňa 20. apríla 2011 o 10:00 hod. pietna spomienka na túto tragickú udalosť.
Pietny akt sa začal kladením  kytíc a príhovorom starostu obce Mgr. Antona Varechu.
Pozvanie na pietnu spomienku prijali predstavitelia krajskej, okresnej a základnej organizácie  zväzu protifašistických bojovníkov, zástupcovia základnej organizácie a okresného výboru KSS,  obyvatelia našej obce, no a samozrejme i tí najdôležitejší – očitý svedkovia a pozostalí po obetiach tragédie. Ich rozprávanie o osudných udalostiach ešte i dnes vzbudzuje v človeku hrôzu a pocit bezmocnosti.
Pietneho aktu sa zúčastnil i reportér STV Milan Matušinský  a zábery z pietneho aktu odvysielala vo svojom Regionálnom denníku dňa 26. apríla o 17:30 hod. i Slovenská televízia na programe STV2 a reportáž je dostupná v internetovom archíve STV a nájdete ju TU ("bežca" si treba nastaviť na čas 19:48).

Na tomto mieste vám prinášame niekoľko fotografií z priebehu pietneho aktu ...
{gallery}fotogaleria/Semetes/2011{/gallery}

zskeuroregionregion kysuce logorrafarnostbeskydsko javornicka magistralamykysucemojekysuce vysoka nad kysucouteszeleny bodcaf logobiblicka zahrada