Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 0905 884 634
MAIL: obec@vysokanadkysucou.sk

Vyberte váš jazyk

loptaZakladateľom a organizátorom prvého športového klubu vo Vysokej nad Kysucou, ktorý bol založený 21. septembra 1933 bol Gašpar Sekerka, ktorý bol dlhoročným vedúcim a hráčom tohoto klubu.

Prvý futbalový zápas bol odohraný ihneď po založení futbalového klubu proti mužstvu z Turzovky, kde Vysočania zvíťazili 1 : 0 gólom práve Gašpara Sekerku.
Futbalový oddiel mal v tom čase veľký nedostatok materiálnych a finančných prostriedkov. Treba vyzdvihnúť elán, obetavosť a nadšenie pre šport vtedajších hráčov, ktorí na zápasy chodili pešo, na bicykloch i v rebrinových konských vozoch. Futbalová výstroj bola zaobstarávaná za peniaze získané z divadelného predstavenia, ktoré hrávali samotní hráči. S hracou plochou v obci boli značné ťažkosti. Vtedajší predstavitelia obce vyšli v ústrety futbalistom a pridelili im pozemok slúžiaci ako ihrisko v priestore, na ktorom je dnes postavený závod ZŤS.
Postupne sa začala zvyšovať úroveň futbalu, športový klub nadviazal družbu s futbalovými mužstvami z Bečvy, Janovíc, Karolínky, Karlovíc, Pržna a Huslenky.
Po úspešných rokoch prevzal v roku 1956 funkciu predsedu Martin Bilík. Vykúpením okolitých pozemkov v centre obce v rokoch 1954 – 1956 sa získala nová plocha na výstavbu futbalového ihriska, na ktorom sa neskoršie v rámci akcie „Z“, za účinnej pomoci bývalého MNV a Jána Chribíka, ktorý vykonával funkciu predsedu, postavila klubovňa so spoločenskou miestnosťou.
Veľký futbalový úspech zaznamenalo mužstvo v roku 1968, kedy pod vedením trénera O. Putka a vedúceho futbalového oddielu V. Žiačika postúpilo do krajskej 1.B triedy. V tom čase bol na vrchole svojej formy vynikajúci vysocký brankár Jozef Čerňan, na ktorého sa chodili pozerať i fanúšikovia z okolitých obcí.
Od roku 1970 sa každoročne v obci organizuje futbalový turnaj „O putovný pohár TJ“, ktorý od roku 1998 nesie meno akademického maliara Miroslava Cipára, rodáka z Vysokej nad Kysucou.

zskeuroregionregion kysuce logorrafarnostbeskydsko javornicka magistralamykysucemojekysuce vysoka nad kysucouteszeleny bodcaf logobiblicka zahrada