Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 0905 884 634
MAIL: obec@vysokanadkysucou.sk

Vyberte váš jazyk

Sample ImageVzhľadom na termín Kelčovských hodov, ktoré budú v nedeľu 1. júna  poriadal DHZ v Hornom Kelčove  váľanie mája už týždeň „pred termínom“ – v sobotu 24. mája.
V novo budovanom areáli pri ZŠ, v ktorom sa budú konať oslavy tohtoročného 50. výročia založenia DHZ v Hornom Kelčove, bolo počas sobotného dopoludnia veľmi rušno. Brigádovalo sa na novom, zatiaľ nie celkom dohotovenom stánku na občerstvenie, ktorý brigádnicky dokončia do spomínaných augustových osláv. Na priľahlých plochách zasa mladí hasiči stavali stánky na sedenie, disco aparatúru si pripravovali DJ z Detského domova a na vedľajšej ploche občianske združenie Voľný čas pripravovalo všetko potrebné na  drevorubačská súťaž.
Váľaniu mája tradične predchádzalo pozývanie občanov krojovanou skupinou „váľačov“ v doprovode harmoniky.

Samotné Váľanie mája s dobre pripravenou scénkou si prišlo pozrieť okolo 100 divákov. 
Po jeho úspešnom zvalení potom diváci povzbudzovali súťažiacich v 4. ročníku súťaže zručnosti v práci s ručným drevorubačským náradím Vysocký drevorubač, ktorú organizovalo občianske združenie Voľný čas. Súťažné disciplíny: prerezávanie dreva ručnou pílou – bruchatkou, prerúbavanie dreva, štiepanie klátika na polená a hod drevorubačskými pomôckami na cieľ – preverili zručnosť aj silu a vytrvalosť 10-tich súťažiacich. Viaceré predvedené výkony boli odmenené potleskom a uznanlivými pokrikmi divákov.
Po takmer 2 hodinovom súťažení, sa napokon po spočítaní výsledkov jednotlivých disciplín stal  víťazom Ľubomír Doboš (1964), ako druhý skončil Peter Janetka (1976) a tretie miesto si zaslúžene vybojoval Anton Ďurčanský  (1957).
Po skončení súťaže zábava pokračovala súťažou dvojíc (manželských i nemanželských) v hode surovým vajcom na diaľku. Oficiálnym počiatočným rekordom sa stal výkon ktorý dosiahla dvojica Ďurčanská Anna - Smieško Michal, ktorí vajce bez rozbitia hodili a chytili na vzdialenosť 12,9 m.
Kuriózny rekord, bol ale zaregistrovaný, keď vajce hodené medzi divákov bolo bez rozbitia reflexívne chytené jedným z nich vo vzdialenosti až 17,5 m.
Po vyhodnotení súťaží prišla na rad májová veselica.

Autor: Anton Opial

Atmosféru sobotného popoludnia  približujú aj nasledujúce zábery:

Sample Image 
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image

zskeuroregionregion kysuce logorrafarnostbeskydsko javornicka magistralamykysucemojekysuce vysoka nad kysucouteszeleny bodcaf logobiblicka zahrada