TEL: 0905 884 634
MAIL: obec@vysokanadkysucou.sk

Vyberte váš jazyk

thumb svetojanske musky2015 01Svätojánske mušky - tieto vzhľadovo nie práve najsympatickejšie chrobáky, majú v našich zemepisných šírkach dobu rojenia v období okolo Jána – 24. 6. a našťastie sa nám prezentujú nie svojim vzhľadom, ale lietajúce samčeky (samičky nelietajú,  tie ležia a svietia na zemi – v tráve) očaria  a potešia oči nočných návštevníkov prírody svojim mihotavým jasnozeleným svetielkovaním.

 

V rámci denných hodín sú totiž najaktívnejšie a svietia v čase od 22:00 do 01:00 hod. Termín konania akcie Za svätojánskymi muškami, ktorej 5-ty ročník usporiadali spoločne občianske združenie Voľný čas, DHZ a Obec Vysoká nad Kysucou v piatok 26. júna 2015, sa po prvý krát v histórii akcie trafil do obdobia ich rojenia a efektné svetielkovanie tak mohli obdivovať počas výstupu na Vrchrieku všetci účastníci – malí aj veľkí.

Nenáročná trasa, po ktorej sa vybrala väčšina účastníkov, viedla z centra obce na Vrchrieku – Ragvanovo, ale mnohí prišli po pohodlnejšej ceste po Furmanci. Celkom sa tam zišlo viac ako 130 účastníkov, ktorí si počas pálenia svätojánskeho ohňa, ktoré býva v posledných ročníkoch súčasťou tejto akcie, zaspievali pri heligónkach, poopekali prinesené špeciality a tiež využili občerstvenie zabezpečené DHZ Vysoká nad Kysucou. Deťom a školákom ZŠ zabezpečilo malé občerstvenie OZ Voľný čas. Z vydarenej akcie tí najvytrvalejší účastníci odchádzali až po druhej hodine.

Text a úvodné foto Anton Opial, ostatné fotografie Mgr. Elena Flašíková

 

 

zskeuroregionregion kysuce logorrafarnostbeskydsko javornicka magistralamykysucemojekysuce vysoka nad kysucouteszeleny bodcaf logo