Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 0905 884 634
MAIL: obec@vysokanadkysucou.sk

Vyberte váš jazyk

thumb 7„Voda je kolískou života na našej planéte, bez nej by život nemohol existovať. Má pre človeka nesmierny význam, s vodou sa stretáva od svojho narodenia až do posledného dňa svojho života“.
Máme to šťastie, že žijeme v časti sveta, kde zatiaľ problémy s pitnou vodou a vodou vôbec, napriek určitým anomáliám, riešiť zdanlivo nemusíme.


Na dôležitosť vody pre život človeka, jej racionálne využívanie a potrebu hospodárenia s ňou sa snaží upriamiť pozornosť obyvateľov Svetový deň vody, ktorý si, na odporučenie Valného zhromaždenia OSN, pripomíname od roku 1993.

Tento deň sa snaží vychádzkami k rôznym významným vodným zdrojom v našom regióne pripomínať aj Klub turistiky Vysoká nad Kysucou. Po dvojročnej prestávke (vynútenej pandémiou ochorenia COVID-19) usporiadal Klub turistiky v spolupráci s Obcou Vysoká nad Kysucou a spoločnosťou SEVAK, a.s. v sobotu 19.3.2022 už 6-ty ročník turistickej vychádzky - tento krát ku prameňu Kysuce.

Pekné, slnečné, skoro jarné počasie prispelo k tomu, že sa ku prameňu našej „materskej“ rieky vybralo viac ako 120 turistov všetkých vekových kategórií z celých Kysúc.

K pohode účastníkov prispelo aj to, že takmer 11 km z centra Makova do miestnej časti Kopanice a späť absolvovali zmluvnou autobusovou dopravou. Aj napriek tejto pomoci prešli v ešte v pravých zimných podmienkach, keď viac ako polovica trasy bola ešte pokrytá 20-40 cm hrubou vrstvou snehu 7 km dlhú trasu s prevýšením takmer 300 m.
V miestnej časti obce Makov Kopaniciach si účastníci v závere trasy pozreli najstarší a najmohutnejší brest hrabolistý v strednej Európe, ktorý má takmer 500 rokov (https://www.regionkysuce.sk/zaujimavosti-z-regionu-kysuce/prirodne/215-brest).

Text a foto: Anton Opial

 

zskeuroregionregion kysuce logorrafarnostbeskydsko javornicka magistralamykysucemojekysuce vysoka nad kysucouteszeleny bodcaf logo