Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 0905 884 634
MAIL: obec@vysokanadkysucou.sk

Vyberte váš jazyk

thumb Dunajov 32Na oznam NV SR takéhoto znenia: „Od 3. júna sa uvoľní viacero ďalších protiepidemických opatrení“ netrpezlivo čakali aj turisti – seniori, „členovia“ Neregistrovaného turistického spolku seniorov Kysúc.

Vo štvrtok 4. júna 2020 sa po pomerne dlhej vynútenej prestávke opäť vybrali za pohybom do prírody. Ako cieľ si zvolili osadu Beľajky ležiacu na juhovýchodnej rázsoche Chotárneho kopca 906 m (alebo aj Rakovka či Ochodnická hoľa) v nadmorskej výške 625-670 m v severovýchodnej časti katastra obce Ochodnica.

Zraz bol na železničnej zastávke Dunajov, kde početnejšia skupina prichádzajúca z Čadce ešte čaká na príchod vlaku zo smeru Žilina na dve účastníčky - jednu zo Žiliny a druhú z Brunoviec okres Piešťany, z čoho vidieť, že týchto vychádzok sa môže zúčastniť ktokoľvek.

Zvolená trasa je nenáročná, aby sme sa po období dlhšej nečinnosti príliš nevyšťavili. Od železničnej stanice prechádzame k cintorínskej kaplnke a potom stúpame miestnou asfaltkou cez osadu Paľuchovci až na koniec asfaltky a ešte kúsok ďalej už po ceste s makadamovým povrchom, ktorá po asi 150 m zabočí ostro doľava a zakrátko nás privedie na samotu U Mekyňov, tvoriacu dvoma chalupami, ktoré môžu byť hrdé na svojich majiteľov.

V potoku za chalupami zabočíme vľavo a pokračujeme do osady Prpovci z ktorej vedie cesta ešte 100 m lesom a potom už vychádzame na lúčnaté poľnohospodárske pozemky, kde sa začína paša pre naše oči. Na začiatok sa nám ukáže časť hrebeňa Stien, Ľadonhora a za ňou časť hrebeňa Krivánskej Malej Fatry od Suchého po Grúň. S postupne získavanou výškou sa horizont rozširuje. Lúkami stúpame najskôr po spádnici (cesta vychodená traktormi) a asi 100 m pre blížiacim sa okrajom lesa sa nasmerujeme do pravého cípu týchto pozemkov. Vpravo upúta „dunajovský baobab“ a až po príchode k nemu zisťujem že je tvorený dvoma starými hruškami.

Cesta lúkami nás bez problémov dovedie k osade Beľajky. Počasie sa od rána zlepšilo na takmer jasno a dohľadnosť je perfektná. Východným smerom vidieť Veľkú Raču a jej susedov v Kysuckých Beskydách. Južnému horizontu dominujú obe časti Malej Fatry – Krivánska aj Lúčanská a k tomu „kopec“ kopcov južnej časti Javorníkov, Kysuckej vrchoviny a Súľovských vrchov. Po prehliadke osady si takmer hodinu vychutnávame túto scenériu.

Záverečná časť trasy je potom už len z kopca. Zhruba hranicou katastrov Dunajova a Ochodnice schádzame až do lúčnatého sedielka pred kótou Lazové 578 m, kde zabočíme vľavo na makadamom spevnenú cestu a čoskoro sme v samote U Gašincov odkiaľ sa troma ostrými zákrutami dostávame do osady Potok a z nej asfaltkou opäť do centra Dunajova, kde na železničnej zastávke maximálne spokojní končíme túto vychádzku, ktorú absolvovalo 20 seniorov.

 

Text a foto: Anton Opial

 

 

zskeuroregionregion kysuce logorrafarnostbeskydsko javornicka magistralamykysucemojekysuce vysoka nad kysucouteszeleny bodcaf logo