Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 0905 884 634
MAIL: obec@vysokanadkysucou.sk

Vyberte váš jazyk

thumb Butkov 034Pri ceste stredným Považím patrí už neodmysliteľne k významným dominantám „rozrýpaný kopec“ nad obcou Ladce. Všeobecne známym dôvodom je ťažba vápenca pre cementáreň v obci Ladce, ktorá začala s výrobou cementu v roku 1890 ako prvá na území Slovenska (začiatok výstavby v roku 1889).

Tento 765 m vysoký kopec, s prominenciou 295 m, ležiaci na severozápadnom okraji Strážovskej vrchoviny upúta pozorného pozorovateľa okrem ťažbou vápenca pretvoreného severného svahu aj do diaľky svietiacim bielym krížom v pravej hornej časti ťaženej plochy, ktorý tu stojí od roku 2013. Odvtedy postupne absolvuje Butkov vrch cestu k premene na najmladšie pútnicke miesto na Slovensku.

Pokiaľ vás zaujíma história a možno aj motív či dôvod vytvárania tohto pútnického miesta viac sa môžete, bez námahy z pátrania a zisťovania príčin, dozvedieť na internete – stačí do vyhľadávača napísať Butkov vrch.

Pokiaľ tak urobíte určite vo vás začne účinkovať myšlienka nabádajúca k návšteve tohto miesta. A keď sa vám ju nepodarí potlačiť a vyberiete sa tam osobne určite neobanujete. Malá námaha na prekonanie ani nie 1,5 km - od parkoviska bez problémov dostupného osobnými autami, vám naisto bude odmenou za prekonanie pohodlia. Pri osobnom kontakte by vám to určite potvrdil hociktorý z dvadsiatich turistov seniorov, ktorí toto miesto, peši v rámci 11 km pravidelnej potulky, navštívili v stredu 27. marca 2019.

Spomínaný kríž na okraji kameňolomu ku ktorému od jeho postavenia už postupne pribudli prístupová cesta lemovaná jednotlivými zastaveniami Krížovej cesty, Skalné sanktuárium Božieho milosrdenstva, upravený priestor s lavičkami, údajne pre asi 7 tisíc pútnikov, či deväť metrov vysoká socha Panny Márie – Matky milosrdenstva na vás určite zapôsobia a možno vás celkom mimovoľne budú evokovať k rozjímaniu či meditáciám. Popri tých si však vyhraďte čas aj pre potešenie oka. Výhľady, najmä za pekného počasia, na stredné Považie s roztrúsenými mestečkami a obcami lemované vencom nespočítateľných hôr a kopcov Strážovskej vrchoviny, Súľovských vrchov, Javorníkov a Bielych Karpát sa vám určite natrvalo vryjú do pamäte. Aj kvôli tomuto pohľadu sa tam rozhodne oplatí merať cestu.

 

Text a foto: Anton Opial

 

 

zskeuroregionregion kysuce logorrafarnostbeskydsko javornicka magistralamykysucemojekysuce vysoka nad kysucouteszeleny bodcaf logo