Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 0905 884 634
MAIL: obec@vysokanadkysucou.sk

Vyberte váš jazyk

thumb SZZT KST Teplice 022V dňoch 13. - 17.2. 2019 organizoval Klub turistiky Vysoká nad Kysucou autobusový výlet na Slovenský zimný zraz turistov KST (SZZT KST), ktorý sa konal vo východočeskom mestečku Police nad Metují ako súčasť Českého zimného zrazu KČT.

Hovorí sa, že všetko zlé je na niečo dobré. A tak nakoniec aj neschopnosť KST zabezpečiť zorganizovanie jedného zo svojich vrcholových podujatí na Slovensku, umožnila slovenským turistom, ktorí sa „delegovaného“ zrazu zúčastnili, spoznať jeden z veľmi atraktívnych turistických regiónov vo východných Čechách – oblasť skalných miest v okolí Adršpachu, Teplice nad Metují a Broumova.

Autobusového výletu sa zúčastnili, okrem turistov z Kysúc aj turisti z Liptova, Turca a stredného Považia. Región Turca reprezentovalo 20 členov z TOM a KST Drienok Mošovce a TOM Zniev Kláštor pod Znievom, ktorí sa zúčastnili aj slávnostného otvárania a ukončenia zrazu. Ostatní dospelí účastníci, ktorých bolo 30, sa oficialít nezúčastnili vzhľadom na skutočnosť, že boli ubytovaní 18 km od centra zrazu.

V rámci štyri dni trvajúceho výletu, cestou do miesta zrazu zdolali všetci účastníci, po zasnežených a zľadovatených chodníkoch a hmlistom počasí, stolovú horu Szczeliniec Wielki 919 m – najvyšší vrchol (česky Velká Hejšovina) Gór Stolowych v Poľsku. V ďalších troch dňoch už panovalo jasné počasie, ktoré umocnilo nevšedné zážitky z peších túr v Adršpašských a Teplických skalách (štvrtok) a Broumovských stenách (piatok), po ktorých ešte nasledovala neplánovaná prehliadka známeho Broumovského kláštora.

Na spiatočnej ceste (nedeľa) sa účastníci výletu počas zastávky v Dolní Moravě rozhýbali výstupom (poniektorí aktívne a poniektorí pasívne – lanovkou)) k 50 m vysokej vyhliadkovej konštrukcii Stezka v oblacích, postavenej v n. v. 1116 m na severozápadnej rázsoche kopca Slamník 1233 m v juhovýchodnej časti „podkovy“ Králického Sněžníka. Odmenou boli vynikajúce výhľady. Podľa neskoršej identifikácie bol vidieť hrebeň Malých Karpát s Veľkou Javorinou (156 km). Časť turistov, ktorí už vyhliadkovú stavbu navštívili v minulosti si „odskočila“ na rozhľadňu na vrchu Klepáč 1144 m (poľsky Trojmorski Wierch) – rozvodie troch európskych morí.

Štatistika účastníkov – poskytol predseda organizačného štábu Petr Scholz:

Organizační tým čítal 7 lidí.

Na registraci se podílelo 19 lidí.

V týmu průvodců bylo 36 lidí.

Srazu se zúčastnilo 808 turistů, kteří se registrovali.

z toho bylo 372 účastníků z Čech

a 463 účastníků ze Slovenska.

U Hospůdky u Pavla se sešlo 50 táborníků, kteří tam bivakovali.

 

Text a foto: Anton Opial

 

 

zskeuroregionregion kysuce logorrafarnostbeskydsko javornicka magistralamykysucemojekysuce vysoka nad kysucouteszeleny bodcaf logo