Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 0905 884 634
MAIL: obec@vysokanadkysucou.sk

Vyberte váš jazyk

thumb Donovaly 016Horská obec tvorená siedmimi osadami rozloženými na území Liptova aj Horehronia, ktorej centrum ležiace v nadmorskej výške 960 m v horskom sedle, ktoré oddeľuje rozvodie Starohorského potoka od rozvodia prítokov riečky Korytnice, stretávajú sa v ňom dva horské celky - Veľká Fatra a Starohorské vrchy a zároveň je aj najvyšším bodom cestného ťahu spájajúceho Horehronie s Liptovom, to sú Donovaly.

Prvá písomná zmienka o obci, ktorá vznikla spojením pôvodných uhliarskych osád, je z roku 1702. Tvoria ju osady Mišúty, Mistríky, Polianka na území Liptova, Buly, Hanesy a Sliačany na území gravitujúcom k Horehroniu a samotné Donovaly zasahujúce do oboch týchto území.

V histórii obce sa v súvislosti s cestovným ruchom dočítame, že prvý hotel sa tu začal stavať v roku 1936 a do prevádzky bol uvedený v roku 1938 (Šport hotel). S výstavbou súkromných rekreačných chát sa začalo v 60.-70.-tych rokoch minulého storočia. Nebývalé tempo výstavby začalo až po majstrovstvách Európy v psích záprahoch konaných v roku 1996, keď tu, podľa citovania starostu obce, „zrazu chceli všetci mať domy, chaty, hotely či apartmány“. Donovaly dnes ponúkajú podmienky na aktívne využitie voľného času v lete aj v zime. Poznávanie ale hlavne aktívny pohyb bol aj zámerom turistického autobusového výletu, ktorý v sobotu 19. januára 2019 pripravil Klub turistiky Vysoká nad Kysucou. Na svoje si, v tomto známom stredisku, prišli všetci účastníci výletu – či to boli zjazdári, bežkári, alebo peší turisti. Bežkári, ktorých bolo 17, si zvolili za cieľ takmer 13 km vzdialené lyžiarske stredisko Šachtičky. Tí kondične lepší to zvládli, po čiastočne upravovaných bežkárskych stopách v teréne s nenáročnými stúpaniami, tam aj späť.

Pre peších turistov bola pripravená trasa po donovalských osadách. No po príchode sme sa, vďaka druhému tohtoročnému dňu s jasným počasím, najskôr vyviezli lanovkou na Novú hoľu. Výhľady na všetky naše Tatry, Chočské vrchy a časť Veľkej Fatry, ktoré sa núkali z miest nad hornou stanicou lanovky, nadchli každého a všetkých. Škoda bolo výhľadov do stredu Slovenska, kde už úradovala z juhu sa nasúvajúca oblačnosť. Po zvezení sa späť a vyčerpaní času vyhradeného na občerstvenie sme sa vydali na plánovanú prechádzku cez osadu Mišúty na Donovaly, odkiaľ si po prestávke na obed ešte „dávame“ nejaký ten kilometer na vrch Baník, nezalesnený vrchol na ktorom končia viaceré vleky strediska Záhradište. Cestou sa západným smerom ukázali výhľady na celý hrebeň Hôľnej Fatry od Majerovej skaly po Suchý aj vzdialenejšiu Flochovú. Z križovatky ciest na Vrchlúke potom už len z diaľky pozeráme na osadu Buly aj medzi stromami ako tak sa ukazujúcu osadu Polianka, na návštevu ktorých nám už dnes nevychádza čas.

Krátko po štvrť na päť poobede sa, po komplikovanom výjazde autobusu z parkoviska pomedzi zaparkované osobné autá, vydávame, všetci svorne konštatujúc spokojnosť s dnešným výletom, na dlhú cestu domov.

 

Text a foto: Anton Opial

 

 

 

zskeuroregionregion kysuce logorrafarnostbeskydsko javornicka magistralamykysucemojekysuce vysoka nad kysucouteszeleny bodcaf logo