Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 0905 884 634
MAIL: obec@vysokanadkysucou.sk

Vyberte váš jazyk

thumb Vsetnske vrchy 2015 031V utorok 15.09.2015 využívame deň pracovného pokoja  na aktívny oddych a vyberáme sa za poznávaním Vsetínskych vrchov. Po 20 minút trvajúcom „zbere“ účastníkov sa z Makova  ponáhľame do Rožňova pod Radhoštěm odkiaľ pokračujeme (po zaparkovaní mikrobusu na parkovisku pri Lidli)miestnym autobusovým spojom na sedlo Hlaváčky na rozhraní katastrov Rožňova a Valašskej Bystřice v severozápadnej časti Vsetínskych vrchov.

 

Vsetínske vrchy sú jedným z dvoch podcelkov (tým druhým sú Hostýnske vrchy) Hostýnsko-vsetínskej hornatiny. Celé územie Vsetínskych vrchov ohraničujú vodné toky Rožňovskej a Vsetínskej Bečvy. Ráz tunajšej krajiny je formovaný hospodárskou činnosťou počas valašskej kolonizácie. Pre celý región sú typické paseky – odlesnené plochy následne využívané na hospodársku činnosť.

Dnes nechávame bokom známe turistické centrá Vsetínskych vrchov a vyberáme sa zo spomínaného sedla Hlaváčky na západ horským hrebeňom tvoriacim rozvodie medzi potokmi Maretka a Rožnovská Bečva na severe a Bystřička na strane južnej. Hrebeň sa vyznačuje len malými výškovými rozdielmi terénu čo ho robí pre turistiku nenáročným a veľký podiel (60-70%) odlesnených plôch, intenzívne využívaných na chov dobytka zase atraktívnym – umožňujúcim ďaleké výhľady. K atraktívnosti tiež prispieva množstvo stále obývaných samôt nachádzajúcich sa až v najvyšších častiach a poprepájaných kvalitnými miestnymi cestami.

Dokonalosť turistického zážitku nám hatí len nízka oblačnosť značne obmedzujúca dohľadnosť. Zvláštne kúzlo ale vytvárajú z horských údolí stúpajúce hmly. Po upršanej noci sa však tešíme ako nám praje počasie.

„Hrebeňovka“ je orientačne nenáročná. Od osady Na Horách sledujeme modrú turistickú značku až nad obec Velká Lhota, kde na úseku asi 1.300 m využívame štátnu cestu, aby sme opäť pokračovali ďalšou modrou do Malej Lehoty a aj cez ňu. V miestnom hostinci Pod dubom, podľa údajov 260 ročným s obvodom kmeňa asi 5m, robíme prestávku na občerstvenie. Po vyjdení z obce už sledujeme značku červenú, ktorou po 2,5 km schádzame k vodnej nádrži Bystřička a po 13-tich kilometroch túto pohodovú turistickú vychádzku, ktorej sa zúčastnilo 9 členov nášho Klubu turistiky, končíme.

Ešte nás čaká cesta autobusom na železničnú stanicu Bystřička a potom vlakom s prestupom vo Valašskom Meziřičí do Rožňova k zaparkovanému mikrobusu.

 

Text a foto Anton Opial

 

 

zskeuroregionregion kysuce logorrafarnostbeskydsko javornicka magistralamykysucemojekysuce vysoka nad kysucouteszeleny bodcaf logo