Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 0905 884 634
MAIL: obec@vysokanadkysucou.sk

Vyberte váš jazyk

thumb_Lieskowiec_00Jedným z návštevných miest obsiahnutých v podmienkach plnenia medzinárodného turistického odznaku MTO Beskydy II, ktorého vyhlasovateľmi sú spoločne s Klubom turistiky Vysoká nad Kysucou, KČT Třinec, PTTK-BS v RC, PTTK Wisla a PTTK Žywiec je aj Groň Jana Pawla II.

Tento 886 m vysoký vrchol sa nachádza vo východnej časti horského celku Beskid Mały východne od okresného mesta Žywca. Vrchol na ktorom stojí od roku 1933 chata PTTK Leskowiec  mal do konca roka 2003 oficiálny názov Javorzyna. Sem často chodieval zo svojho rodiska vo Wadowiciach, ktoré ležia na severovýchodnom úpätí Beskidu Malého, Karol Wojtyla – pred tým, než sa stal pápežom Jánom Pavlom II. Na jeho počesť bol v roku 2003 vrchol premenovaný na Groň Jana Pawla II.a v roku 2005 bola kúsok nad chatou postavená kaplnka a vedľa nej socha pápeža Jána Pavla II. v nadživotnej veľkosti. V kaplnke je umiestnený „papieski fotel“ – kreslo v ktorom pápež sedel počas svojej návštevy v poľskom meste Skoczow v roku 2005.
Vysocký Klub turistiky usporiadal v sobotu 6. júla 2013 turistický výlet na tento vrchol, ktorého sa zúčastnilo 25 turistov. K turistickej chate s kaplnkou sme vystúpili z obce Krzeszow po červenej značke. Na dosiahnutie vrcholu bolo treba prejsť 6 km a prekonať takmer 500 výškových metrov čo ale nerobilo problém ani najmladším účastníkom. Počasie nám tento krát prialo i neprialo. Priaznivé bolo v tom, že nepršalo a nepriaznivé, že bolo zamračené nízkou oblačnosťou znemožňujúcou akékoľvek výhľady. Ale nedá sa nič robiť aj toto patrí k turistike Po oddychu a občerstvení pri chate sa naša „výprava“ na vrchu Leskowiec 918 m,  asi 1 km od chaty rozdelila. Zdatnejší pokračovali hrebeňom Beskidu Malého po Łamanu  Skału 929 m odkiaľ zišli do obce Kocoň (20 km) a tí skromnejší zišli do dedinky Targoszow (12 km), kde na nás čakali autá. Poobede sa počasie predsa len zlepšilo a potešilo aspoň výhľadmi do najbližšieho okolia.
Cestou späť sme sa ešte krátko zastavili v centre okresného mesta Žywiec  a vzhľadom na pokročilé popoludnie  sme si pozreli aspoň exteriéry paláca Habsburgovcov (Nový zámok), starý zámok s priľahlým parkom, atraktívnou expozíciou Park miniatúr  - zmenšenín historických budov postavených na území mesta a samotného centra s dominantnými stavbami mestskej radnice, kostola – konkatedrály (druhý sídelný chrám biskupa) a zvonice konkatedrály.
V rámci ďalšieho poznávacieho výletu do Poľska máme v pláne dvojdňovú návštevu drevených kostolov v oblasti Podhalia a Národného parku Pieniny.
Anton Opial
Úvodná fotografia s výhľadom z Leskowca je prevzatá z internetu, naše sú tieto nasledujúce.
Tento 886 m vysoký vrchol sa nachádza vo východnej časti horského celku Beskid Mały východne od okresného mesta Žywca. Vrchol na ktorom stojí od roku 1933 chata PTTK Leskowiec  mal do konca roka 2003 oficiálny názov Javorzyna. Sem často chodieval zo svojho rodiska vo Wadowiciach, ktoré ležia na severovýchodnom úpätí Beskidu Malého, Karol Wojtyla – pred tým, než sa stal pápežom Jánom Pavlom II. Na jeho počesť bol v roku 2003 vrchol premenovaný na Groň Jana Pawla II. a v roku 2005 bola kúsok nad chatou postavená kaplnka a vedľa nej socha pápeža Jána Pavla II. v nadživotnej veľkosti. V kaplnke je umiestnený „papieski fotel“ – kreslo v ktorom pápež sedel počas svojej návštevy v poľskom meste Skoczow v roku 2005.
Vysocký Klub turistiky usporiadal v sobotu 6. júla 2013 turistický výlet na tento vrchol, ktorého sa zúčastnilo 25 turistov. K turistickej chate s kaplnkou sme vystúpili z obce Krzeszow po červenej značke. Na dosiahnutie vrcholu bolo treba prejsť 6 km a prekonať takmer 500 výškových metrov čo ale nerobilo problém ani najmladším účastníkom. Počasie nám tento krát prialo i neprialo. Priaznivé bolo v tom, že nepršalo a nepriaznivé, že bolo zamračené nízkou oblačnosťou znemožňujúcou akékoľvek výhľady. Ale nedá sa nič robiť aj toto patrí k turistike Po oddychu a občerstvení pri chate sa naša „výprava“ na vrchu Leskowiec 918 m,  asi 1 km od chaty rozdelila. Zdatnejší pokračovali hrebeňom Beskidu Malého po Łamanu  Skału 929 m odkiaľ zišli do obce Kocoň (20 km) a tí skromnejší zišli do dedinky Targoszow (12 km), kde na nás čakali autá. Poobede sa počasie predsa len zlepšilo a potešilo aspoň výhľadmi do najbližšieho okolia.Cestou späť sme sa ešte krátko zastavili v centre okresného mesta Žywiec  a vzhľadom na pokročilé popoludnie  sme si pozreli aspoň exteriéry paláca Habsburgovcov (Nový zámok), starý zámok s priľahlým parkom, atraktívnou expozíciou Park miniatúr  - zmenšenín historických budov postavených na území mesta a samotného centra s dominantnými stavbami mestskej radnice, kostola – konkatedrály (druhý sídelný chrám biskupa) a zvonice konkatedrály.  
V rámci ďalšieho poznávacieho výletu do Poľska máme v pláne dvojdňovú návštevu drevených kostolov v oblasti Podhalia a Národného parku Pieniny. 
Anton Opial 

Úvodná fotografia s výhľadom z Leskowca je prevzatá z internetu, naše sú tie nasledujúce ...
{gallery}fotogaleria/Turisti/Leskowiec{/gallery} 

 

zskeuroregionregion kysuce logorrafarnostbeskydsko javornicka magistralamykysucemojekysuce vysoka nad kysucouteszeleny bodcaf logobiblicka zahrada