Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 0905 884 634
MAIL: obec@vysokanadkysucou.sk

Vyberte váš jazyk

Sample ImagePivo je kvasený, slabo alkoholický nápoj vyrábaný z obilného sladu, vody a chmeľu pomocou pivovarských kvasiniek.
Za najstarší doložený dôkaz o konzumácii piva sa považuje 6 000 rokov stará sumerská tabuľka zobrazujúca ľudí, ako pijú slamkami nápoj zo spoločnej nádoby. Pivo sa spomína aj v Epose o Gilgamešovi a v 3 900 rokov starej sumerskej básni na oslavu patrónky pivovarníctva, bohyne Ninkasi.
Toľko z Wikipédie, slobodnej encyklopédie.

V roku 2002 sa napríklad vypilo 94 litrov piva za rok na obyvateľa Slovenska vrátane detí, minulý rok to bolo len 82 litrov na osobu. Vyššej spotrebe piva nehrá do karát ani nestále počasie, ktoré sa často mení.
To je zase štatistika za rok 2009 týkajúca sa Slovenskej republiky.

A ako dôkaz, že pivo má svojich spotrebiteľov aj u nás, konala sa v nedeľu 13. júna 2010 popoludní v Hornom Kelčove – počas hodov netradičná súťaž päť členných družstiev v pití piva štafetovým spôsobom – pod pracovným názvom Nám, vždy chutí. Aby to súťažiaci nemali moc jednoduché najskôr bolo treba vypiť pivo fľaškové (z fľašky) a potom čapované.

Pravidlá boli jednoduché – vypiť pivo čo najrýchlejšie. Za nedopité pivo sa udeľovala penalizácia v podobe 5 trestných sekúnd za každý štamprlík (0,02 l). Družstvo, z ktorého niektorý člen „nevydržal nápor“ a musel do 5-tich minút o vypitia piva zvracať bolo diskvalifikované.

Záujemcov bolo nakoniec na štyri družstvá. Zvíťazilo družstvo v zložení Najdek Pavol, Pavlík Pavol, Slončík Jozef, Pivko Milan, ml. a Polyak Ondrej s časom 3,04,5 + 50 sekundovou penalizáciou.
Ostatné družstvá museli byť podľa pravidiel diskvalifikované. 

Pre veľký záujem potom súťaž pokračovala aj štyrmi trojčlennými ženskými družstvami, ktoré mali za úlohu vypiť po dve „malé“ pivá.  Tu nebolo diskvalifikované ani jedno družstvo a víťazom sa stala trojica v zložení Jakubíková Jaroslava, Mlkviková Beáta a Pivková Jana s celkovým časom 1:46,9 min. už aj s 10 sekundovou penalizáciou.

Pre inšpiráciu a potrebnú dávku tréningu pred súťažou uvediem dosiahnuté časy Jožka Slončíka – fľaškové pivo za 5,4 sekundy a čapované za 7,7 sekundy.

Anton Opial

Atmosféru súťaže vám približujeme na fotografiách, ktoré nájdete v sekcii Fotogaléria obce - Podujatia - Nám vždy chutí 2010

zskeuroregionregion kysuce logorrafarnostbeskydsko javornicka magistralamykysucemojekysuce vysoka nad kysucouteszeleny bodcaf logobiblicka zahrada