Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 0905 884 634
MAIL: obec@vysokanadkysucou.sk

Vyberte váš jazyk

DSC 9105Pred 78. rokmi sa skončil najväčší ozbrojený konflikt, aký kedy ľudstvo zažilo – II. svetová vojna. Zahynulo v ňom viac ako 50 miliónov ľudí, materiálne škody boli také obrovské, že sa vôbec nedajú vyčísliť.

Jeho veľkosť však nemeriame iba počtom vojakov, ktorí sa na ňom zúčastnili, alebo počtom zapojených krajín, ale aj obludnosťou ideológie istej si svojím víťazstvom a ochotnej urobiť čokoľvek, aby ho dosiahla. Fašizmus nehanebne určoval, kto má byť vyvoleným občanom, kto má patriť do nižšej kategórie a kto vôbec nemá právo na existenciu.
Pri slovíčku vojna prebleskne hlavou každému z nás nesmierne utrpenie, neutíchajúca bolesť a žiaľ. Preto je obrovskou úľavou pre tých, ktorých sa vojna bytostne dotýka, keď sa jej hrôzy skončia. I obyvateľom osady Semeteš svitala v apríli 1945 nádej na lepšie časy. Žiaľ osud to zariadil inak. V osudné ráno 20. apríla 1945 výbuch nastraženej míny, ktorý otriasol celým Semetešom spečatil osudy 21 mužov a chlapcov. O tohto okamihu sa spustila mašinéria vraždenia nevinných, ktorá sa zapísala do dejín obce Vysoká nad Kysucou ako Semetešská tragédia. Jediný, ktorému sa akoby zázrakom podarilo prežiť bol Štefan Cipár, otec významného ak. mal. Miroslava Cipára.

Pri príležitosti 78. výročia sa uskutočnila v nedeľu 23. apríla 2023 o 11:00 hod. pri pamätníku, ktorý sa týči k nebu ako memento na túto hroznú udalosť pietna spomienka. Pozvanie na ňu prijali vzácni hostia medzi nimi i tajomníčka oblastného výboru pani Lýdia Ovseníková, pravnuk pána Štefana Cipára pán Ján Cipár, starosta obce Veľké Rovné Mgr. Ladislav Korček, starosta obce Makov Ing. Stanislav Gašparík, predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov pán Tibor Gáborík a členovia organizácie, poslanci obecného zastupiteľstva vo Vysokej nad Kysucou. Po položení vencov a kytíc k pamätníku Semetešskej tragédie sa prítomným prihovoril starosta obce Mgr. Anton Varecha a pravnuk pána Štefana Cipára pán Ján Cipár. Svedectvo, ktoré mnoho krát vydal jeho pradedo pán Štefan Cipár nám má pripomínať, že vojna nemá víťazov a vždy na ňu najviac doplatia obyčajní nevinní ľudia.

Nech spomienka na 21 nevinných mužov ostáva v pamätiach ľudí stále živá ...

 

Text: Bc. Monika Perďochová
Foto: Ing. Ján Lisko

 

 

zskeuroregionregion kysuce logorrafarnostbeskydsko javornicka magistralamykysucemojekysuce vysoka nad kysucouteszeleny bodcaf logobiblicka zahrada