TEL: 0905 884 634
MAIL: obec@vysokanadkysucou.sk

Vyberte váš jazyk

Sample ImageV pondelok 4. júna 2007 sa začali rekonštrukčné práce na kaplnke Blahoslavenej Panny Márie v ústredí obce Vysoká nad Kysucou. Ako prvá prišla „na radu“ strecha, ktorá bola značne poškodená.
Zruční vysockí majstri však pod taktovkou pána farára Mgr. Petra Hrenáka, ktorý nejeden krát i sám priložil ruku k dielu, neostali iba pri streche. Novú podobu dostal i interiér samotnej kaplnky no a samozrejme novotou dnes žiari i natretá vonkajšia fasáda. Neodmysliteľnými reštaurátorskými prácami prešla i sochy Panny Márie.
Slávnosť opätovného „otvorenia“ zrekonštruovanej kaplnky sa uskutočnila v stredu 15. augusta 2007 pri príležitosti kresťanského sviatku Nanebovzatia Panny Márie. Po svätej omši v miestnom rímsko-katolíckom kostole sv. Matúša nasledovala procesia, počas ktorej členovia DHZ Nižný Kelčov priniesli do kaplnky zreštaurovanú a vynovenú sochu Panny Márie - pomocnice kresťanov a kaplnka bola pánom farárom Mgr. Petrom Hrenákom i slávnostne požehnaná.
Rekonštrukčné práce financovala Rímskokatolícka cirkev, farnosť Vysoká nad Kysucou.

Kaplnka, zasvätená úcte Blahoslavenej Panne Márie, bola vybudovaná v roku 1776 z kameňa a bielej hliny. Stojí blízko farskej budovy. Bola vystavená z milodarov do vdovy Kataríny Bellóniovej a jej synov vo výške 12 florénov a z milodarov ostatných osadníkov dediny Vysoká vo výške 28 florénov. Má dve okná a vo vnútri je umiestnená socha Panny Márie. Dvere na kaplnke sa zriedkakedy zatvárali, aby veriaci ľud mohol v ktoromkoľvek čase vzdať úctu Panne Márii. Peňažný dar Kataríny Bellóniovej a jej synov (12 florénov) od roku 1777 opatrovala obec ako obligáciu a ručila za ňu až do roku 1792. Podobné finančné úpisy sa uchovávali aj u miestneho farára, a tak finančný kapitál tejto kaplnky postupom času vzrástol do výšky 27 florénov. O tento vzrast sa pričinili istí dvaja nemenovaní osadníci z Vysokej.
 
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
 Sample Image
 
Sample Image

zskeuroregionregion kysuce logorrafarnostbeskydsko javornicka magistralamykysucemojekysuce vysoka nad kysucouteszeleny bodcaf logo