Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 0905 884 634
MAIL: obec@vysokanadkysucou.sk

Vyberte váš jazyk

Sample ImageV pondelok 4. júna 2007 sa začali rekonštrukčné práce na kaplnke Blahoslavenej Panny Márie v ústredí obce. Ako prvá prišla „na radu“ strecha, ktorá bola značne poškodená. Rekonštrukčné práce financuje Rímskokatolícka cirkev, farnosť Vysoká nad Kysucou no a na výstavbu novej strechy sa podujali majstri Jozef Čerňan, Anton Jančík a Viliam Jančík.
Kaplnka, zasvätená úcte Blahoslavenej Panne Márie, bola vybudovaná v roku 1776 z kameňa a bielej hliny. Stojí blízko farskej budovy. Bola vystavená z milodarov do vdovy Kataríny Bellóniovej a jej synov vo výške 12 florénov a z milodarov ostatných osadníkov dediny Vysoká vo výške 28 florénov. Má dve okná a vo vnútri je umiestnená socha Panny Márie. Dvere na kaplnke sa zriedkakedy zatvárali, aby veriaci ľud mohol v ktoromkoľvek čase vzdať úctu Panne Márii. Peňažný dar Kataríny Bellóniovej a jej synov (12 florénov) od roku 1777 opatrovala obec ako obligáciu a ručila za ňu až do roku 1792. Podobné finančné úpisy sa uchovávali aj u miestneho farára, a tak finančný kapitál tejto kaplnky postupom času vzrástol do výšky 27 florénov. O tento vzrast sa pričinili istí dvaja nemenovaní osadníci z Vysokej.
 
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image

zskeuroregionregion kysuce logorrafarnostbeskydsko javornicka magistralamykysucemojekysuce vysoka nad kysucouteszeleny bodcaf logo