TEL: 0905 884 634
MAIL: obec@vysokanadkysucou.sk

Vyberte váš jazyk

thumb_turisti_zber_odpadu2013_03Obec Vysoká nad Kysucou sa i tento rok zapojila do regionálnej akcie pod názvom Strieborná Kysuca. Jej vyhlasovateľom bol Mikroregión Horné Kysuce. Hlavnou myšlienkou nebola len očista rieky, ktorá dala meno celému nášmu regiónu, ale i jej prítokov pretekajúcich cez susedné obce, ktoré sú členmi Mikroregiónu Horné Kysuce.

Obec Vysoká nad Kysucou však tento kalendárny rok zberu odpadu venovala celé tri týždne. Ako s prvou sa začalo s očistou okolia štátnych ciest a miestnych komunikácií. V okolí ciest zamestnaci obce v dňoch od 22. do 26. apríla 2013 nazbierali až neuveriteľných 500 kg (!) odpadu.
V nasledujúcom týždni presnejšie od 29. apríla do 2. mája 2013 sa v našej obci realizoval zber objemného odpadu. Počas týchto dní bol na železničnej stanici v ústredí obce pristavený veľký 25m³ kontajner, ktorý sa  počas tohto zberu naplnil až 3 krát! Dodatočné zbery sa uskutočnili a vyvážali už len s traktrovou vlečkou. I keď sa jednalo o veľkoobjemový zber do ktorého pneumatiky nepatria, tých občania vyložili až 1620 kg.
Svoje poslanie ochrany prírody i tento rok nezapreli členovia poľovníckeho združenia. Tí na svojej celodennej brigáde vyzbierali úsek lesa od sv. Anny až po „červenú hlinu“. Smutné je, že minulý rok odstránili na „červenej hline“ čiernu skládku a niektorí ľudia ju tam chladnokrvne vytvorili opäť – a potom, že nemáme odpad ...
Vrcholom snahy čo najefektívnejšie vyčistiť od odpadu naše okolie, bolo zapojenie sa do spomínanej výzvy Strieborná Kysuca. Starosta obce Mgr. Anton Varecha opätovne požiadal o pomoc spoločenské organizácie a obe základné školy v našej obci. Na veľké potešenie mnohí obyvatelia a žiaci neostali voči brehom rieky Kysuca ľahostajní a v dňoch od 6. do 10. mája 2013 vyčistili jej koryto a oba brehy od hranice s obcou Makov až po hranicu s mestom Turzovka! I tento rok každá organizácia čistila svoj pridelený úsek:
- úsek od hranice s obcou Makov po Široký most vyčistili členovia DHZ Horný Kelčov
- úsek od Širokého mosta po Arnold vyčistili pracovníci domova dôchodcov
- úsek od Arnolda po zdravotné stredisko vyčistili žiaci ZŠ E. A. Cernana
- úsek od zdravotného strediska po pľac U Šteglíka vyčistili členovia základnej organizácie zväzu postihnutých civilizačnými chorobami
- úsek od Šteglíka po brod U Rekši vyčistili pracovníci obecného úradu
- úsek od brodu U Rekši po hranicu s mestom Turzovka vyčistilo OZ Voľný čas a Klub turistiky
- Kelčovský potok vyčistili zamestnanci obce a žiaci zo ZŠ Horný Kelčov, ktorí vyčistili i potok v Zadnej Zátoke.
Hlavnou skupinou odpadov boli igelitové obaly, obaly zo skla a papiera, koberce a rôzne tkaniny. Samozrejme našiel sa aj telefón, laminátová podlaha, časti kuchynskej linky, ale i kože zo zvierat, plienky či dokonca psie exkrementy vo vreci!!!
Spoločnými silami sa však podarilo vyzbierať až 4 tony (!) odpadu, ktorý zamestnaci obce postupne zbierali na traktorovú vlečku a odvážali na skládku. Použilo sa 500 ks 110l vriec. Do spoločnej akcie sa zapojilo takmer 300 ľudí. Úprimné ĎAKUJEM, preto patrí každému, kto sa dokáže pozrieť ďalej ako len po svoj plot a našiel si čas a ochotu podporiť správnu vec, lebo hlavným pozitívom je skutočnosť, že odpadu v rieke Kysuca je menej a mnoho z toho čo sme z jej koryta vytiahli k nám Kysuca priniesla.
Obec Vysoká nad Kysucou však tento kalendárny rok zberu odpadu venovala celé tri týždne. Ako s prvou sa začalo s očistou okolia štátnych ciest a miestnych komunikácií. V okolí ciest zamestnaci obce v dňoch od 22. do 26. apríla 2013 nazbierali až neuveriteľných 500 kg (!) odpadu. Viac nájdete v už zverejnenom článku TU
V nasledujúcom týždni presnejšie od 29. apríla do 2. mája 2013 sa v našej obci realizoval zber objemného odpadu. Počas týchto dní bol na železničnej stanici v ústredí obce pristavený veľký 25m³ kontajner, ktorý sa  počas tohto zberu naplnil až 3 krát! Dodatočné zbery sa uskutočnili a vyvážali už len s traktrovou vlečkou. I keď sa jednalo o veľkoobjemový zber, do ktorého pneumatiky nepatria, tých občania vyložili až 1620 kg.
{gallery}fotogaleria/Strieborna_Kysuca/2013/Objemny_zber{/gallery} 
Svoje poslanie ochrany prírody i tento rok nezapreli členovia poľovníckeho združenia. Tí na svojej celodennej brigáde vyzbierali úsek lesa od sv. Anny až po „červenú hlinu“. Smutné je, že minulý rok odstránili na „červenej hline“ čiernu skládku a niektorí ľudia ju tam chladnokrvne vytvorili opäť – a potom, že nemáme odpad ...
{gallery}fotogaleria/Strieborna_Kysuca/2013/Polovnici{/gallery} 
Vrcholom snahy čo najefektívnejšie vyčistiť od odpadu naše okolie, bolo zapojenie sa do spomínanej výzvy Strieborná Kysuca. Starosta obce Mgr. Anton Varecha opätovne požiadal o pomoc spoločenské organizácie a obe základné školy v našej obci. Na veľké potešenie mnohí obyvatelia a žiaci neostali voči brehom rieky Kysuca ľahostajní a v dňoch od 6. do 10. mája 2013 vyčistili jej koryto a oba brehy od hranice s obcou Makov až po hranicu s mestom Turzovka! I tento rok každá organizácia čistila svoj pridelený úsek:
- úsek od hranice s obcou Makov po Široký most vyčistili členovia DHZ Vysoká nad Kysucou
{gallery}fotogaleria/Strieborna_Kysuca/2013/Hasici{/gallery}
- úsek od Širokého mosta po Arnold vyčistili pracovníci domova dôchodcov
{gallery}fotogaleria/Strieborna_Kysuca/2013/dss{/gallery}
- úsek od Arnolda po zdravotné stredisko vyčistili žiaci ZŠ E. A. Cernana
- úsek od zdravotného strediska po pľac U Šteglíka vyčistili členovia základnej organizácie zväzu postihnutých civilizačnými chorobami
- úsek od Šteglíka po brod U Rekši vyčistili pracovníci obecného úradu
{gallery}fotogaleria/Strieborna_Kysuca/2013/Urad{/gallery}
- úsek od brodu U Rekši po hranicu s mestom Turzovka vyčistilo OZ Voľný čas a Klub turistiky
{gallery}fotogaleria/Strieborna_Kysuca/2013/Turisti{/gallery}
- Kelčovský potok vyčistili zamestnanci obce a žiaci zo ZŠ Horný Kelčov, ktorí vyčistili i potok v Zadnej Zátoke. 
{gallery}fotogaleria/Strieborna_Kysuca/2013/zshk{/gallery}
Hlavnou skupinou odpadov boli igelitové obaly, obaly zo skla a papiera, koberce a rôzne tkaniny. Samozrejme našiel sa aj telefón, laminátová podlaha, časti kuchynskej linky, ale i kože zo zvierat, plienky či dokonca psie exkrementy vo vreci!!! 
Spoločnými silami sa však podarilo vyzbierať až 4 tony (!) odpadu, ktorý zamestnaci obce postupne zbierali na traktorovú vlečku a odvážali na skládku. Použilo sa 500 ks 110l vriec. Do spoločnej akcie sa zapojilo takmer 300 ľudí.

Úprimné ĎAKUJEM, preto patrí každému, kto sa dokáže pozrieť ďalej ako len po svoj plot a našiel si čas a ochotu podporiť správnu vec, lebo hlavným pozitívom je skutočnosť, že odpadu v rieke Kysuca je menej a mnoho z toho čo sme z jej koryta vytiahli k nám Kysuca priniesla.

 

zskeuroregionregion kysuce logorrafarnostbeskydsko javornicka magistralamykysucemojekysuce vysoka nad kysucouteszeleny bodcaf logo