Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 0905 884 634
MAIL: obec@vysokanadkysucou.sk

Vyberte váš jazyk

V stredu 12. apríla 2006 uverejnil týždenník KYSUCE, na stránkach venovaných Mikroregiónu Horné Kysuce, rozhovor zo starostom obce Ing. Ladislavom Kubačákom. Otázky ale i odpovede starostu si môžete prečítať i na tomto mieste.
1. Ste členom Mikroregiónu Horné Kysuce od jeho založenia. Priniesla Vám táto spolupráca niečo?

Idea zjednotenej a spolupracujúcej Európy, v neposlednom rade i prechod kompetencií zo štátnej správy na samosprávy, nás viedli k založeniu Mikroregiónu Horné Kysuce. Všetci starostovia Horných Kysúc sme pochopili, že známe svätoplukové prúty sú významné aj pre náš región a že sami nič nezmôžeme.
S myšlienkou založenia Mikroregiónu Horné Kysuce vyšiel primátor mesta Turzovka a starostovia 6 - tich zakladajúcich obcí (Makov, Vysoká nad Kysucou, Korňa, Klokočov, Olešná a Podvysoká) jeho myšlienku popdporili a v roku 2003 mikroregión aj spoločne založili.
K založeniu tohto združenia nás viedli najmä skutočnosti, že mesto a okolité obce majú podobný hidstorický vývin (ešte dodnes sú zachovalé pozostatky valašského osídlenia). Všetky obce sú kopaničiarského charakteru a je v nich príbuzná mentalita obyvateľov, mnohí majú príbuzenské vzťahy a celkom určite más spájajú aj problémy modernej doby.
Cieľom mikroregiónu je vlastne úzka spolupráca medzi obcami, inštitúciami, podnikateľmi, výmena informácií a hlavne spoločne pristupovať k prioritám pre Horné Kysuce v zmysle schváleného programu "Hospodárskeho a sociálneho rozvoja Mikroregiónu Horné Kysuce do roku 2008."
Spolupráca Mikroregiónu Horné Kysuce sa najviac prejavila a potvrdila opodstatnenosť jeho vzniku najmä počas tohtoročnej snehovej kalamity. Myslím si, že tu úplne zlyhala činnosť riadenia krízového štábu okresu a snehovú kalamitu sme úspešne zvládli vďaka mikroregiónu, kde sme si starostovia obcí spoločne s primátorom mesta určili postup a činnosť pri
odstraňovaní jej následkov.
Mikroregión mal určite najvňčšiu zásluhu aj na tom, že vláda schválila Kysuciam finančné prostriedky za materiálne škody počas snehovej kalamity, aj keď musím povedať, ža sa pri nás "zviezli" i obce, ktoré nie sú jeho členmi.
V súčasnej dobe vôbec nefunguje Združenie miest a obcí Kysúc, ktoré má nezastupiteľnú úlohu pri plnení požiadaviek miest a obcí od všetkých inštitúcií vrátane parlamentu a vlády. Jeho absenciu nám na Horných Kysuciach aspoň čiastočne nahrádza Mikroregión Horné Kysuce.


2. Obec Vysoká susedí s Českou obcou Bílá. Využívate alebo plánujete využiť tento potenciál napríklad na turistické účely - spoločné turistické chodníky, bežecké trasy, rozhľadňa a podobne?

I keď sa v katastrálnom území našej obce nenachádzajú výrazné prírodné a kultúrne atraktivity, vidiecka krajina s vysokým zastúpením lesov poskytuje možnosti pre rodinné pobyty, školy v prírode, cykloturistiku, agroturistiku, beh na lyžiach, turistické chodníky a pod. Cestovný ruch by určite oživilo rozvíjanie vzťahov medzi obcami ČR v našom prípade s obcou Bíla. No najväčšou prekážkou je komunikačné sprístupnenie hraničného priechodu. Pre rozvoj cestovného ruchu v Mikroregióne Horné Kysuce je potrebné využiť miestne danosti, ako sú pútnické miesto Živčákova, pamiatky ľudovej architektúry, oživiť remeselné tradície (drotárstvo, rezbárstvo, výroba šindľov.... Mikroregión Horné Kysuce plánuje vytvoriť a tým aj zatraktívniť turistické chodníky prepojené na české obce hrebeňmi pohorí Javorníky a
Beskydy z možnosťou postavenia rozhľadní.
Mnoho ľudí z časti Horný Kelčov našlo pracovné príležitosti v susednej obci Bíla ako lesní robotníci. Spolupráca medzi obcami Vysoká nad Kysucou a Bílou je na veľmi dobrej úrovni. Naposledy to bola pomoc od obce Bíla pre našu obec, keď nám počas snehovej kalamity poskytli snežnú frézu a ľadorez. Spolupráca je dobrá už aj preto, lebo starostom obce Bíla je tiež Kubačák, no sme iba menovci.


3. Aké ma obec Vysoká nad Kysucou v najbližšom období ciele?

Obec Vysoká nad Kysucou, tak ako určite všetky obce v mikroregióne, je postavená pred úlohu odstraňovania náskledkov krutej a dlhej zimy. Sú to najmň opravy poškodených a popadaných vedení miestneho rozhlasu, verejného osvetlenia, káblovej televízie, opravy budov, oplotení a pod.
Najviac finančných prostriedkov bude určite vynaložených na opravu miestnych komunikácií. Všetky obce mikroregiónu sa musíme zasadiť a pritlačiť na správcov štátnych komunikácií,. Aby sa neopakoval stav zimnej údržby ciest, aký bol túto zimu. Tak isto je potrebné, aby sa vylepšila autobusová doprava pre koncové osady v obciach.
V našej obci najviac chýba v ústredí telocvičňa, ktorú veríme, že za pomoci štátu a štrukturálnych fondov postavíme v čo najkratšom čase. V pláne máme aj výstavbu tenisových resp. viacúčelových ihrísk a detských ihrísk.

zskeuroregionregion kysuce logorrafarnostbeskydsko javornicka magistralamykysucemojekysuce vysoka nad kysucouteszeleny bodcaf logobiblicka zahrada