thumb aÁkov 021Turista - záujemca o návštevu Oravy sa na internete s istotou dozvie, že môže navštíviť Roháče (Západné Tatry) Oravské Beskydy s najvyššou Bobiou horou, Oravskú Maguru, Oravskú priehradu či Oravský hrad, Chočské vrchy a Veľkú Fatru (Šípsku) a samozrejme komerčne ladené pozvánky na Oravice a početné lyžiarske strediská.

thumb Butkov 034Pri ceste stredným Považím patrí už neodmysliteľne k významným dominantám „rozrýpaný kopec“ nad obcou Ladce. Všeobecne známym dôvodom je ťažba vápenca pre cementáreň v obci Ladce, ktorá začala s výrobou cementu v roku 1890 ako prvá na území Slovenska (začiatok výstavby v roku 1889).

thumb Tosknsko 025Kyjovskú pahorkatinu - geomorfologický celok o rozlohe 482 km² ohraničuje z jednej strany Dolnomoravský úval a z druhej pohoria Ždánický les a Chřiby. Reliéf pahorkatiny je mierne z vlnený s plochými chrbtami rozvodníc a širokými údoliami. Takýto typ zvlnenej krajiny sa už nikde na území Českej republiky nenachádza a pre podobnosť reliéfu jej tiež hovoria Moravské Toskánsko. Ako jedno z najfotogenickejších miest, nielen v Českej republike, ho renomovaný časopis Condé Nast Traveller zaradil medzi 50-tku najkrajších miest sveta.

thumb Kysuck vrchovina 1 003Kysucká vrchovina je, len orientačne, ohraničená vodnými tokmi Harvelky, Bystrice, Kysuce, Varínky, Zázrivského potoka a hranicou medzi Kysucami a Oravou od Javorinky 1210 m po sedlo Beskyd v Oravskej Lesnej.

thumb DeŚ vody 028H2O – jeden z mála chemických vzorcov, ktorý dokáže väčšina obyvateľov bez rozmýšľania preložiť do hovorovej reči aj po mnohých rokoch od opustenia školských lavíc. Voda, tekutina bez chuti, farby a zápachu. Životne dôležitá tekutina. Bez jej príjmu by sme v nepredstaviteľných útrapách prežili maximálne niekoľko dní.

thumb Wisla 037Už 17-ty rok trvá úspešná spolupráca medzi KST RR Čadca, KČT Třinec, PTTS-BS v RC, PTTK Žywiec a PTTK Wisla. Posledne menovaný partner organizoval v sobotu 16. marca 2019 už 17. ročník turistickej akcie nazvanej Ku prameňom Wisly. Posledné ročníky sa usporiadateľská organizácia snaží urobiť pre účastníkov akciu zaujímavejšiu tým, že mení trasy ktoré účastníkom ponúka.

thumb SĖovskā vrchy 021V utorkové ráno 12. marca 2019 nás na ďalšie seniorské potulky vyprevádza pravá „vianočná“ atmosféra panujúca na celých Kysuciach. Nočné sneženie obalilo do bieleho šatu celý kraj. My máme namierené na stredné Považie a tak cestou sledujeme ako ubúda snehu a zlepšuje sa počasie. V Považskej Bystrici o deviatej ráno nie je po snehu ani chýru – nočný poprašok sa už roztopil. Na štart dnešnej potulky do Malých Ledníc cestujeme autobusom. V pláne máme prechádzku Súľovskou vrchovinou. Začíname síce v Domanižskej kotline a končíme v kotline Súľovskej, ale v skutočnosti sme tam kde sme chceli byť, lebo sme tam ešte neboli.

thumb śiÁky 212Podľa prameňov z obdobia Veľkej Moravy sa u nás v 9. storočí používal termín mjasopust (koniec jedenia mäsa pred pôstom). V Česku sa toto slovo zachovalo ako masopust, na Slovensku sme však neskôr prebrali nemecký názov fašiangy (ostatky) - toľko z Googlu.

thumb Zkopüie adca 035Cieľom ďalšej seniorskej turistickej potulky bola obec, ktorá podľa „ústneho podania“ drží na Kysuciach prvenstvo v počte osád – Zákopčie. Motivovaných plánom prejsť a spoznať časť tejto rozsiahlej obce, nás od tohto zámeru neodradilo ani hmlisté počasie so slabým ranným dažďom v štvrtý februárový utorok.