×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: /data/c/6/c64290fc-bfa1-4885-8db2-fd85e8888d40/vysokanadkysucou.sk/web/images/fotogaleria/Krize/Ovcovce
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/fotogaleria/Krize/Ovcovce

ovcovce_kriz0006Umiestnenie každého kríža či kaplnky v našej obci má svoju zaujímavú históriu. História pôvodného dreveného kríža, ktorý sa nachádza v osade Ovčovce na Semeteši je „krvavá“.
To, že dňa 20. apríla 1945 „vlasovskí“ vojaci, počas svojho „besnenia“ na Semeteši  zastrelili 21 nevinných mužov a chlapcov vo veku od 16 do 61 rokov,  vie takmer každý obyvateľ našej obce.

Málo kto však vie, že troch zo spomenutých 21 mužov - Jozefa Cipka a bratov Jozefa a Štefana Kaduchovcov zastrelili priamo v osade Ovčovce na mieste, kde dnes stojí drevený kríž. Ten dali zhotoviť ich pozostalí a príbuzní a vedľa kríža zasadili malú brezu.
Vplyvom poveternostných podmienok však drevo, z ktorého bol zhotovený, nenávratne podľahlo skaze. Preto sa miestne ženy pani Anna Pupíková, Emília Miklušová, Justína Mehešová a Anna Kozlíková rozhodli, že kríž, ku ktorému sa pravidelne chodia modliť na vlastné  náklady vymenia.  Nový, masívny kríž z dreva smrekovca opadavého zhotovil majster stolár z Veľkého Rovného a vymenené bolo i umučenie.
Slávnostná udalosť požehnania vymeneného kríža sa udiala dňa 10. 10. 2010, kedy o 16:00 hod. nový kríž požehnal správca farnosti vo Vysokej nad Kysucou d.p. Mgr. Peter Hrenák.

Na tomto mieste Vám prinášame niekoľko fotografií z priebehu požehnávania nového kríža ...
{gallery}fotogaleria/Krize/Ovcovce{/gallery}