thumb rozpravkova lavicka DSC 6180Rozprávka – idylická, romantická a hlavne neoddeliteľná súčasť detského života. Do ľudského života sa zakorení tak, že i v dospelosti si svoj život bez rozprávky niekde náhodne prečítanej, započutej či odpozeranej nevieme ani len predstaviť. Napĺňa nás pocitom krásy, harmónie, poučenia a hlavne spravodlivosti.

 

 

Mnohí hovoria, že na rozprávku si treba nájsť čas. Ale, čo ak nie? Čo by sa stalo ak by ste rozprávku stretli len tak náhodne, napríklad keď sa posadíte na lavičku a tá by vám zrazu začala rozprávať rozprávku. Nie však hoc akú – ktorú dobre poznáte, videli či počuli ste ju „milión krát“, ale takú, ktorá sa týka Vášho bydliska. I toto boli myšlienky, ktoré stáli pri zrode nápadu vytvoriť hovoriacu Rozprávkovú lavičku.

Autormi jedinečného nápadu sú Ing. Jitka Boldová zo spoločnosti TES Media a starosta obce Vysoká nad Kysucou Mgr. Anton Varecha. Teória je jedna vec a prax ďalšia. Tým prvým a zásadným problémom bola úvaha – ako by mala rozprávková lavička vyzerať. Zdanlivo jednoduchého no predsa len ťažkého zadania sa zhostil mladý dizajnér Peter Koňoš, ktorý lavičku navrhol v podobe miniatúrnej rozprávkovej dedinky a celú ju i vlastnoručne vyrobil. Nakoľko sa jedná o absolútny technický prototyp a unikát, zložitú úlohu navrhnúť, naprogramovať, osadiť a spustiť prehrávanie uložených rozprávok úspešne vyriešila firma ZALDAT zo Žiliny. Celý tento nápad bolo však možné zrealizovať iba vďaka pochopeniu a podpore Organizácie cestovného ruchu Kysuce.

Ako to celé funguje? Stačí prísť do Vysokej nad Kysucou, posadiť sa na lavičku, na displeji ktorý je umiestnený v streche jedného z domčekov si vyberiete rozprávku, ktorú chcete počuť, na numerickej klávesnici vedľa displeja zadáte jej číslo a hotovo. Môžete sa započúvať do rozprávok z Vysokej nad Kysucou. Zozbierali a napísali ich pani Mgr. Ľudmila Odnogová a žiaci zo ZŠ s MŠ E. A. Cernana. Svoje hlasy rozprávkam prepožičali vynikajúci rozprávači Mgr. Ľudmila Odnogová, Mgr. Pavol Kužma a Ivan Gajdičiar st.. Nahrávanie a mastering realizovalo KMIT štúdio v Žiline.

Podporu obci pri realizácii lavičky poskytla OOCR Kysuce, ktorá je koordinačným orgánom pre rozvoj cestovného ruchu v našom regióne. Ide o finančné prostriedky, ktoré sú na tento účel priamo určené. Podľa jej riaditeľa JUDr. PhDr. Mateja Šimáška, PhD. organizácia víta a podporuje obdobné aktivity svojich členov, ktoré slúžia na podporu cestovného ruchu a regionálneho rozvoja. „OOCR Kysuce je gesčným orgánom pre rozvoj cestovného ruchu na Kysuciach, koordinuje a kooperuje projekty v rámci svojej pôsobnosti a tým podporuje zvýšenie turistickej atraktivity nášho regiónu“.

Kysuce sú známe svojimi prírodnými krásami. Projekty ako rozprávková lavička majú za úlohu vhodne dopĺňať tento rozmer aj iným spôsobom. Atraktívne interaktívne prevadenie lavičky, nie len podporuje tradičné kultúrne hodnoty, ale dáva osobitný rozmer v oblasti propagácie regiónu.

Tento projekt finančne podporili:

Nálepka o realizácii projektu Rozprávková lavička            vysoká nad kysucou

 

Foto: Ing. Ján Lisko