Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 0905 884 634
MAIL: obec@vysokanadkysucou.sk

Vyberte váš jazyk

VZN č. 3/2004 o používaní symbolov obce.

VZN č. 3/2004pdf formáte Sample Image

§1
Úvodné ustanovenie


1. Toto všeobecne záväzné nariadenie (ďalej len „nariadenie“) vymedzuje symboly obce Vysoká a stanovuje, kto a za akých podmienok môže použiť a používať symboly, kto zodpovedá za ich použitie a ochranu, stanovuje dohľad nad dodržiavaním nariadenia a určuje pokuty za nesprávne a neoprávnené použitie symbolov.

2. Symboly obce Vysoká nad Kysucou sú: erb, vlajka a pečať.
3. Symboly obce Vysoká nad Kysucou možno vyobrazovať a používať len spôsobom ustanoveným týmto nariadením a len so súhlasom starostu obce Vysoká nad Kysucou.


§ 2
Vyobrazenie erbu


1. Erb obce Vysoká nad Kysucou má túto podobu: V modrom štíte do zelenej oblej pažite vrastená zelená zlatokmenná borovica pri nej zľava strieborný späťhľadiaci lev v zlatej zbroji s rozdvojeným a prekríženým chvostom a so zlatou korunou nad hlavou, ľavicou držiaci kmeň stromu a pravicou poza strom podávajúci červenú zlatostredú trojružu na zlatej listnatej stopke.
2. Erb sa vyobrazuje farebne. Výnimočne možno od farebného vyobrazenia upustiť.
3. Za erb sa považuje aj jeho jednofarebné grafické zobrazenie alebo stvárnenie z kovu, kameňa, z keramického alebo iného materiálu, ak svojím vyobrazením zodpovedá vyobrazenia erbu.


§ 3
Používanie erbu

1. Erb používajú spôsobom ustanoveným týmto nariadením:
a) Obec Vysoká nad Kysucou,
b) Zastupiteľstvo obce Vysoká nad Kysucou a jeho poslanci,
c) Starosta obce Vysoká nad Kysucou
d) Obecný úrad Vysoká nad Kysucou
e) Právnické osoby zriadené alebo založené obcou Vysoká nad Kysucou
f) Hlavný kontrolór
2. Po udelení predchádzajúceho písomného povolenia starostu obce za splnenia stanovených podmienok a podľa tohto nariadenia môžu erb primerane a za dôstojných podmienok používať právnické osoby, fyzické osoby oprávnené na podnikanie alebo osoby, v ktorých má obec Vysoká nad Kysucou majetkovú účasť.
3. Erb sa používa na označenie:
a) Hraníc územia obce Vysoká nad Kysucou s inými obcami,
b) Budov orgánov obce, úradu, budov právnických osôb obce Vysoká nad Kysucou a ich zasadacích miestností, úradných miestností ako aj miestností pre styk s verejnosťou,
c) Pečate obce Vysoká nad Kysucou,
d) Heraldickej vlajky (zástavy) obce Vysoká nad Kysucou
e) Štandardy a insígnií starostu obce.
f) Úradných pečiatok a ďalších pečiatok obce Vysoká nad Kysucou orgánov a organizácií uvedených v §3 odseku 1. tohto nariadenia,
g) Listín obce Vysoká nad Kysucou orgánov a organizácií uvedených v §3 odseku 1. tohto nariadenia,
h) Úradných preukazov vydávaných orgánmi obce Vysoká nad Kysucou na oficiálnych podujatiach v Slovenskej republike alebo v zahraničí, alebo obce Vysoká nad Kysucou,
i) Spravodajstva a programov o obci Vysoká nad Kysucou, najmä v masovo – komunikačných prostriedkoch a v audiovizuálnych projektoch.


§ 4
Erb na budovách


1. Erb sa používa na priečelí budov a označuje budovy obce Vysoká nad Kysucou alebo právnických osôb obce Vysoká nad Kysucou alebo osôb podľa §3 ods. 2. tohto nariadenia.
2. Erb sa umiestňuje nad tabuľou, na ktorej je uvedený názov obce Vysoká nad Kysucou, jeho orgánov, úradu, organizačnej súčasti, názov právnickej osoby alebo osoby podľa §3 ods. 2. tohto nariadenia alebo sa erb vyobrazuje na tabuli spolu s názvom.
3. Ak erb nie je súčasťou architektonickej výzdoby budovy, použije sa na jej označenie tabuľa s jeho vyobrazením s výškou 30 cm, 40 cm alebo 60 cm.
4. Erb sa neumiestňuje na budovách, na ktorých by vzhľadom na ich stav nebolo použitie dôstojné.
5. Za označenie budovy erbom a za jeho náležitú údržbu zodpovedá vlastník alebo správca budovy.
6. Ak budova prestane slúžiť obci Vysoká nad Kysucou alebo inej osobe uvedenej v §3 ods. 1. a 2. tohto nariadenia, erb sa z nej sníme, a to v deň nadobudnutia účinnosti rozhodnutia o zmene sídla alebo v deň zániku právnickej osoby alebo v deň odňatia povolenia používať erb.


§ 5
Erb na úradných listinách


1. Erbom v záhlaví sa označujú len úradné listiny, ktoré obsahujú najmä nariadenia, uznesenia alebo iné rozhodnutia obce alebo rozhodnutia právnických osôb, ktorých zriaďovateľom je obec.
2. Zastupiteľstvo, starosta, úrad, hlavný kontrolór a právnické osoby obce používajú erb spravidla takto:
a) Na úradných listinách a iných úradných tlačivách určených na hromadné alebo opakované používanie je erb predtlačený farebne alebo len v kresbe alebo slepotlačou,
b) Na ostatných úradných listinách, ktoré obsahujú rozhodnutie, uznesenie, osvedčenie dôležitých skutočností alebo oprávnení, sa používa odtlačok úradnej pečiatky s erbom, pokiaľ všeobecne záväzný právny predpis neustanoví inak.


§ 6
Erb na úradných pečiatkach

1. Obec v praxi používa dva druhy úradných pečiatok:
a) Úradnú pečiatku s erbom obce Vysoká
b) Úradnú pečiatku so štátnym znakom.
2. Obec používa erb na úradných pečiatkach a na ďalších pečiatkach v rámci činnosti orgánov obce.
3. Úradné pečiatky s erbom obce v strede sú okrúhle s priemerom 36 mm, po obvode kruhu okolo erbu je v hornej časti nápis obec Vysoká nad Kysucou.
4. Obec používa na osobitné účely, najmä na úradné tlačivá, úradné pečiatky s erbom obce. Úradné tlačivá sú spravidla formuláre určené na hromadné alebo opakované používanie, najmä pre potreby konania o právach a povinnostiach právnických a fyzických osôb.
5. Na úradných listinách, ktoré obsahujú nariadenie, uznesenie alebo iné rozhodnutie obce Vysoká alebo rozhodnutie právnickej osoby obce Vysoká nad Kysucou v rámci preneseného výkonu štátnej správy, sa používa odtlačok úradnej pečiatky so štátnym znakom v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vrátane zákona č. 63/ 1993 Z.z. o štátnych symboloch Slovenskej republiky a ich používaní v znení neskorších predpisov.
6. Odtlačok úradnej pečiatky obce Vysoká nad Kysucou sa môže používať aj na úradných dokumentoch v bežnom styku alebo pri ocenení a udelení verejných uznaní a iných pôct významným osobnostiam alebo na označenie poslaneckých preukazov alebo preukazov zamestnancov obce a podobne.
7. Orgány obce vo veciach, v ktorých vykonávajú štátnu správu podľa osobitných predpisov, používajú odtlačok úradnej pečiatky so štátnym znakom v strede a s nápisom Slovenská republika v hornej časti obvodu kruhu a s názvom orgánu obce v dolnej časti obvodu kruhu na úradných listinách v súlade so zákonom.


§ 7
Povolenie používať alebo použiť erb


1. Obec, úrad, právnické osoby, najmä školy, školské zariadenia, kultúrne zariadenia, sociálne zariadenia, zdravotnícke zariadenia a ďalšie používajú erb za podmienok stanovených týmto nariadením.
2. Používať alebo použiť erb môžu osoby uvedené v §3 ods. 2. tohto nariadenia len na základe predchádzajúceho písomného povolenia starostu za splnenia stanovených podmienok.
3. Žiadosť o povolenie a určenie podmienok, za ktorých môže používať alebo použiť erb, podáva právnická osoba alebo fyzická osoba uvedená v §3 ods. 2. tohto nariadenia písomne starostovi. Žiadosť obsahuje spôsob použitia erbu, podmienky umiestnenia erbu, spôsob jeho používania alebo použitia v činnosti organizácie a dobu trvania. Súčasťou žiadostí je grafický návrh použitia erbu.
4. Starosta udelí žiadateľovi písomné povolenie používať alebo použiť erb (ďalej len „povolenie“) alebo žiadosť zamietne. Rozhodnutie starostu je konečné a proti tomuto rozhodnutiu nemožno podať odvolanie ani iný opravný prostriedok. Na toto konanie sa nevzťahujú všeobecné ustanovenia o správnom konaní.
5. V povolení starosta určí najmä spôsob, rozsah, dobu používania alebo použitia erbu, ako aj ďalšie podmienky. V prípade výroby symbolov alebo ich uvádzania do obehu osobou oprávnenou na podnikanie, je povinnosťou žiadateľa uhradiť náklady spojené s ich výrobou a uvádzaním do obehu.
6. Právnickej alebo fyzickej osobe uvedenej v §3 ods. 2. tohto nariadenia môže starosta takéto povolenie kedykoľvek obmedziť alebo odňať. Nesplnenie podmienok povolenia alebo nedôstojné nakladanie s erbom znamená neodkladné odňatie povolenia starostom.
7. Odchýlka od schválených a záväzných vyobrazení erbu alebo ďalších symbolov je neprípustná. Farebnosť a heraldická šrafura musí byť vždy bezpodmienečne dodržaná.


§8
Pečať obce Vysoká nad Kysucou


1. Pečať obce Vysoká nad Kysucou (ďalej len „pečať“) je okrúhla s priemerom spravidla 35 mm, uprostred s erbom obce. Okolo erbu je do kruhu umiestnený nápis obec Vysoká nad Kysucou v rámci dolu začínajúceho odstredivého kruhopisu.
2. Odtlačok pečate obce sa používa spravidla na originál pamätných listín alebo významných dokumentov vrátane dohôd medzi obcami, v rámci medzinárodnej a regionálnej spolupráce a v ďalších prípadoch, v ktorých je jej použitie obvyklé.


§ 9
Vlajka obce Vysoká nad Kysucou


1. Vlajka obce Vysoká nad Kysucou pozostáva z piatich pozdĺžnych pruhov vo farbách modrej (2/7), žltej (1/7), červenej (1/7), bielej (1/7) a zelenej (2/7). Vlajka má pomer strán 2:3 a ukončená je tromi cípmi, t.j. dvomi zástrihmi, siahajúcimi do tretiny jej listu.
2. Vlajka obce Vysoká nad Kysucou sa môže používať aj v podobe zástavy a koruhvy obce.
3. Pri slávnostných príležitostiach možno používať vlajku, ktorá má spravidla rozmery 120 x 180 cm.
4. Vlajku trvale používajú orgány obce a obecný úrad. Právnické osoby obce primerane používajú vlajku v súlade so všeobecne záväznými predpismi a za podmienok stanovených starostom.
5. Vlajka sa prechodne verejne vztyčuje na budovách a verejných priestranstvách, najmä pri slávnostných príležitostiach predovšetkým regionálneho významu. Výzvu na slávnostnú výzdobu vlajkami vydáva obecný úrad.
6. Vlajka sa môže používať aj vo verejných sprievodoch, pri trvalej alebo príležitostnej vnútornej výzdobe verejných miestností a siení a v prípadoch a za podmienok stanovených starostom.
7. Vlajka sa vztyčuje na vlajkový stožiar, najmä pred budovou alebo na vlajkové rahno na priečelí budovy.
8. Na vlajke ani na stožiari sa neumiestňujú nijaké ozdoby, nápisy, vyobrazenia, stuhy a podobne. Stožiar vlajky na verejnom priestranstve sa umiestňuje vpravo od rečníckeho pultu pri pohľade od tohto pultu, pokiaľ tam nie je aj stožiar štátnej vlajky. Stožiar štátnej vlajky sa na verejnom priestranstve umiestňuje vždy vpravo od rečníckeho pultu pri pohľade od tohto pultu a potom sa stožiar vlajky umiestni vľavo do rečníckeho pultu pri pohľade od tohto pultu.
9. Ak sa používa vlajka spolu so štátnou vlajkou, obidve sú umiestnené v rovnakej výške vedľa seba, pričom sa vlajka z čelného pohľadu umiestňuje vpravo.
10. Ak sa používa štátna vlajka, štátna vlajka cudzieho štátu a vlajka, sú umiestnené v rovnakej výške vedľa seba, pričom štátna vlajka sa umiestňuje uprostred, štátna vlajka cudzieho štátu sa z čelného pohľadu umiestňuje vľavo a vlajka sa umiestňuje vpravo od štátnej vlajky.
11. Ak sa používa vlajka a iná než štátna vlajka, sú umiestnené v rovnakej výške vedľa seba, pričom vlajka je z čelného pohľadu umiestnená vľavo. Ak sa používa vlajka a iné než štátne vlajky, sú umiestnené v rovnakej výške vedľa seba, pričom vlajka je na čestnejšom mieste, umiestňuje sa uprostred, pri párnom počte na ľavej strane z čelného pohľadu v prostrednej dvojici.
12. Vlajka sa nesmie použiť poškodená ani zašpinená a nesmie sa zväzovať do ružice. Na vlajke nesmie byť žiadny text, vyobrazenie, obraz, znak, odznak, kytica, smútočný závoj a podobne.
13. Vlajka sa vztyčuje a sníma bez prerušenia, pomaly a dôstojne, pri snímaní sa nesmie dotýkať zeme. Na stožiari okrem vlajky nesmie byť upevnená žiadna iná vlajka.


§ 10
Ochrana symbolov

1. Symboly obce treba mať v rovnakej úcte a vážnosti ako štátne symboly. Používanie symbolov musí byť vždy dôstojné a zodpovedajúce ich spoločenskému postaveniu. Nesmú sa používať v takých prípadoch, kde by ich použitie mohlo vyvolať dojem znevažovania. Symboly nesmú byť bez výslovného a predchádzajúceho písomného schválenia starostom obce akokoľvek využívané v podnikaní a musí byť s nimi nakladané s úctou a dôstojne, v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi a pokynmi starostu.
2. Obyvatelia obce môžu použiť vlajku a zástavu na dôstojnú výzdobu svojich domácností, ich okolia, pri oficiálnych spoločenských podujatiach alebo na verejných zhromaždeniach v súlade so zákonom č. 84/1990 Zb. o zhromažďovacom práve v znení neskorších predpisov.
3. Za dôstojné zaobchádzanie so symbolmi a za ich ochranu zodpovedá ten, kto ich použil.
4. Každé neoprávnené, nevhodné, neprimerané, nedôstojné alebo inak znevažujúce používanie alebo použitie symbolov je zakázané a sankcionované.
5. Symboly, ktorých používanie, použitie alebo podoba je v rozpore s týmto nariadením, uloží starosta neodkladne odstrániť tomu, kto symbol používa a na jeho náklady. Rovnako sa postupuje aj v prípadoch, keď predmety obsahujúce symboly alebo ich časti niekto vyrába alebo uvádza do obehu bez potrebného povolenia alebo v rozpore s povolením, a to najmä pri výrobkoch, tovaroch, službách, vrátane propagačných materiálov, suvenírov, odznakov, vlajočiek, atď.


§ 11
Pokuty

1. Za porušenie ustanovení tohto nariadenia starosta môže uložiť právnickej osobe alebo fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie pokutu do výšky 500 tis. Sk. Pokuta je príjmom obce Vysoká nad Kysucou.
2. Starosta pri ukladaní pokút prihliada najmä na závažnosť, spôsob, čas trvania a následky protiprávneho konania.
3. Pokutu možno uložiť do jedného roka, keď sa starosta dozvedel o tom, kto sa porušenia dopustil, najneskôr do troch rokov odo dňa, keď došlo k porušeniu ustanovení tohto nariadenia.
4. Na konanie o uložení pokuty sa vzťahujú všeobecné ustanovenia o správnom konaní.


§ 12
Dohľad

1. Dohľad nad dodržiavaním tohto nariadenia vykonáva zastupiteľstvo, starosta, hlavný kontrolór, obecný úrad a štatutárne orgány právnických osôb obce a ďalšie osoby poverené, ktoré v rámci dohľadu upozorňujú na zistené nedostatky a požadujú ich odstránenie a nápravu.
2. Právnické a fyzické osoby sú povinne vytvoriť podmienky pre dohľad a pre kontrolnú činnosť hlavného kontrolóra a ďalších poverených zamestnancov obecného úradu a rešpektovať ich pokyny pri dohľade a kontrole nad dodržiavaním tohto nariadenia.


§13
Záverečné ustanovenia


1. Obecný úrad, fyzické a právnické osoby a ich organizačné zložky sú povinné dodržiavať ustanovenia tohto nariadenia, vrátane písomných pokynov starostu v súvislosti s týmto nariadením a doplňujúcich pokynov k tomuto nariadeniu.
2. Úkony a postupy osôb, ktoré sú v rozpore s ustanoveniami nariadenia alebo v rozpore s inými všeobecne záväznými právnymi predpismi, nepožívajú právnu ochranu a sú neplatné. Pôjde najmä o úkony a postupy v súvislosti s používaním symbolov a ich častí na verejnosti, v podnikaní, v písomnom styku, znevažovaním symbolov, účelovým naložením alebo iným využitím symbolov v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi.


§14
Platnosť a účinnosť


1. Toto VZN nadobúda účinnosť 15-tym dňom od jeho schválenia.
2. Toto VZN bolo schválené Obecným zastupiteľstvom vo Vysokej nad Kysucou dňa 31. 5. 2004 uznesením č. 3/2004.

zskeuroregionregion kysuce logorrafarnostbeskydsko javornicka magistralamykysucemojekysuce vysoka nad kysucouteszeleny bodcaf logobiblicka zahrada