Sample Image20. apríl 2009 patril medzi tie „obyčajné“ teplé a slnečné jarné dni. Možno takým mal byť aj v roku 1945. A predsa nebol. Obecná kronika o ňom hovorí ako o jarnom dni, do ktorého sa obyvatelia našej obce zobudili na správu „Semeteš horí!“. V tento deň tu príslušníci vlasovkých jednotiek zavraždili 21 mužov a chlapcov  vo veku od 16 do 51 rokov. Vydrancovali a zapálili 13 domov.

V tomto kalendárnom roku si pripomíname už 65. výročie tejto desivej vojnovej udalosti, ktorá sa navždy zapísala do dejín našej obce. Pri tejto príležitosti sa u pamätníka, stojacom priamo na mieste tragickej udalosti, konala dňa 20. apríla 2010 o 10:00 hod. pietna spomienka na túto tragickú udalosť.Pietnej spomienky sa zúčastnili zástupcovia našej obce pod vedením starostu obce Ing. Ladislava Kubačáka, predstavitelia krajského a okresného zväzu protifašistických bojovníkov, zástupcovia základnej organizácie a okresného výboru KSS,  o a samozrejme i tí najdôležitejší – očitý svedkovia a pozostalí po obetiach tragédie. Ich rozprávanie o osudných udalostiach ešte i dnes vzbudzuje v človeku hrôzu a pocit bezmocnosti, ktorý je neporovnateľne menší ako ten, ktorý v posledných chvíľach svojho života prežívalo 22 mužov, z ktorých sa podarilo prežiť iba jednému.
Zábery z pietneho aktu odvysielala vo svojom Regionálnom denníku dňa 22. apríla o 17:00 hod. i Slovenská televízia na programe STV2 a reportáž je dostupná v internetovom archíve STV a nájdete ju TU ("bežca" si treba nastaviť na čas 14:47).

 Sample Image

 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image
 Sample Image