Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 0905 884 634
MAIL: obec@vysokanadkysucou.sk

Vyberte váš jazyk

Sample ImageSviatočné dni Veľkej noci boli takpovediac sviatočné i pre našu obec. V sobotu 7. apríla našu obec navštívil bývalý veľvyslanec USA na Slovensku jeho excelencia Ralph Johnson v sprievode so svojou manželkou, ktorá je príslušníčkou U.S. Army so zaradením pilot a hodnosťou podplukovník. Nakoľko sa obaja aktívne zaujímajú o život a prácu amerického astronauta E. A. Cernana, využili čas, ktorí trávili Veľkonočné sviatky u rodinných priateľov vo Vysokej nad Kysucou, na návštevu Pamätnej izby E. A. Cernana.

Po krátkom privítaní ich starosta obce Ing. Ladislav Kubačák v krátkosti oboznámil z históriou zrodu Pamätnej izby E. A. Cernana a taktiež v krátkom príhovore, ktorý Vám prinášame nižšie a ktorý obom vzácnym hosťom simultánne tlmočil MUDr. Vladimír Zachar, i zo skutočnosťami týkajúcimi sa života E. A. Cernana.

„Kysuce sú spájané s nostalgickou hymnou „Kysuca, Kysuca studená vodička...“ táto napovedá, že Kysuce sú severnou časťou Slovenska s drsným podnebím, život tu bol vždy tvrdý a ťažký. Od roku 1900 do1923 sa vysťahovalo zo Slovenska okolo 2,5 milióna ľudí, najviac práve zo severného Slovenska.
Takáto neutešená situácia na konci 19. a začiatkom 20. storočia zastihla i snúbencov Štefana Čerňana a Annu Lučanovú, ktorí sa rozhodli hľadať budúcnosť v USA a v r. 1900 sa usadzujú v Chicagu. Štefan ako pracovník v kameňolome.
V roku1904sa im narodil syn Andrew George Cernan.
Práca v kameňolome spôsobuje Štefanovi Čerňanovi problémy s pľúcami, v r. 1930 sa usadil v štáte Wisconsin, kde si zriaďuje dobytkársku farmu.
Andrew George vyrástol na farme a v r.1925 sa oženil Rozáliou Cihlářovou, ktorá bola pôvodne češka  z Bechine pri Tábore.
V roku 1929 sa im narodila dcéra Dolorez a 14.marca i syn Eugen Andrew. Starí rodičia Cihlářovi  zomreli v roku 1935, takže Evgen mal sotva 1 rok a nemohli mať na jeho vývoj zásadný vplyv.
Po ukončení štúdia sa stáva pilotom a v roku 1961 sa ožení s Barbarou Atchleyovou, ktorá bola letuška. V r. 1963 sa im narodí dcére Tracy.
V 60.- tych rokoch minulého storočia najvyšší politicky predstavitelia ZSSR Nikita Chruščov a prezident USA John Figerald Kenedy rozpútali priam vesmírnu vojnu. Krajiny rozdelené na socialistický a kapitalistický tábor sa predbiehali, kto je lepší. Najväčšia nervozita nastala 12. apríla 1961, keď sovieti vypustili na orbitu zeme prvého človeka vo Vostoku1-Jurija Gagarina, let trval 108 minút.
V tom istom roku/1961/  Vostokom2 zožali sovieti ďalší úspech - German Titov urobil 17 obletov okolo Zeme.
Toto spôsobilo, že kongres USA poskytol obrovské sumy do vesmírnych projektov. Američania začali s obletmi Zeme s loďami Mercury. V septembri 1961 najskôr s figurínou astronauta a neskôr so šimpanzom ENOSOM. Prvý americký človek, ktorý absolvoval orbitálny let na obežnej dráhe okolo Zeme bol v roku 1962 John GLEN.
V roku 1965 započali lety lodi GEMINI (blíženci) sú to už dvoj miestne lode.
GEMINI  9A - let sa uskutočnil 3.júna 1966, jeho účastníkom bol i E. A. Cernan. Trojdňová misia mala okrem iného dve základné úlohy: výstup Cernana do voľného vesmírneho priestoru a spojenie sa s cieľovým telesom družicou ATDA. Bolo to vlastne po prvý krát, čo človek prerušil pevné spojenie s loďou a vstupuje do vesmírneho priestoru pripútaný lanami a hadicami, cez ktoré dostáva kyslík.
Letov Gemini bolo celkom 12. Po ukončení programu Gemini nastal najdrahší projekt APOLLO -3 miestne lode.
Cernan absolvoval let Apollo 10 v roku 1969. Let trval 8 dní. Posádka mala podľa pôvodného plánu pristať na Mesiaci, od čoho sa však upustilo nakoľko nebol vyskúšaný pristávací manéver.
O mesiac s Apollom 11  20. júla 1969 pristála posádka Colins, Aldrin, Amstrong na Mesiaci.
Prvým človekom na Mesiaci je Neil Amstrong - „je to malý krok pre človeka a veľký skok pre ľudstvo“.
APOLLO 17 Roland Evans, Harison Schmitt, E. A. Cernan - veliteľ lode dňa 11. decembra 1972 pristáli na Mesiaci. Môžeme doteraz s istotou povedať, že posledný otlačok človeka na mesiaci je otlačok Cernanovej nohy. Vesmírna loď Apollo17 s posádkou sa vrátila a pristála na zemi 19. decembra 1972.
Apollo 17 vlastne ukončilo pre nedostatok financií tento najrozsiahlejší a najdrahší projekt.
Neskôr sa uskutočňovali spoločné projekty Skylab a Apollo - Sajuz na príprave , ktorých sa zúčastňoval aj Cernan, no sú len slabou náplasťou projektu Apollo.

E. A. Cernan navštívil vtedy ešte Československo v septembri 1974, po prvý krát - navštívil aj našu obec - rodisko svojich predkov. Aj keď bol vtedy tvrdý socialistický režim dostalo sa mu v našej obci veľkého uznania, aj keď v masmédiách sa hovorilo úplne niečo iné. Mnoho krát to vyznievalo, ako keby predstavitelia tejto obce spravili z neho nepriateľa štátu. Môžem však potvrdiť, že to bolo naozaj dôstojné prijatie zo strany všetkých občanov tejto obce, nakoľko som bol toho svedok.
Druhý krát navštívil našu obec  28. septembra 1994, kedy som bol opäť pritom, no tento krát som ho vítal osobne ako starosta obce. Na jeho počesť bola vytvorená táto izba, ktorú osobe otváral za účasti svojej sestry Dolorez a dcéry Tracy. Takisto bola v tento deň pomenovaná Základná škola jeho menom, kde sa sám astronaut doviezol nie v limuzíne, ale na konskom záprahu, aby mu to pripomenulo detstvo na farme starého otca a odhalil pamätnú tabuľu na Základnej škole.
Tretí krát navštívil Slovensko v septembri 2004 v Bratislave, kde sme sa opäť stretli na výstave v priestoroch Bratislavského hradu. Výstava sa volala „Človek na mesiaci“ a organizovalo ju Slovenské národné múzeum, Veľvyslanectvo USA na Slovensku. Pri tejto príležitosti mu bol udelený i čestný doktorát Technickej univerzity v Bratislave.“

Sample Image

Sample Image

Sample Image

Sample Image

Sample Image

Sample Image

Sample Image

Sample Image

zskeuroregionregion kysuce logorrafarnostbeskydsko javornicka magistralamykysucemojekysuce vysoka nad kysucouteszeleny bodcaf logobiblicka zahrada