×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: /data/web/vysokanadkysucou.sk/web/images/fotogaleria/Semetes/2011
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/fotogaleria/Semetes/2011

thumb_semetes2011_001020. apríl 1945 je „čiernym“ dňom histórie našej obce. V tom čase tento jarný dátum pripadol na piatok. Približne o 6:00 hod. ráno osadou Semeteš otriasol výbuch nášľapnej míny, ktorá podľa rozprávania usmrtila koňa jedného z práve prechádzajúcej skupiny vojakov. I napriek tomu, že osadou často prechádzali z Turzovky do Veľkého Rovného a miestnych obyvateľov si nevšímali, tento krát to bolo inak.


Hnaní pomstou brali všetkých chlapov, ktorých našli podpaľovali domy a čo horšie – zabíjali. Počas ich besnenia prišlo o život 21 mužov a chlapcov vo veku od 16 do 51 rokov. Vydrancovali a zapálili 13 domov.
V tomto kalendárnom roku si pripomíname už 66. výročie tejto desivej vojnovej udalosti, ktorá sa navždy zapísala do dejín našej obce. Pri tejto príležitosti sa u pamätníka, stojacom priamo na mieste tragickej udalosti, konala dňa 20. apríla 2011 o 10:00 hod. pietna spomienka na túto tragickú udalosť.
Pietny akt sa začal kladením  kytíc a príhovorom starostu obce Mgr. Antona Varechu.
Pozvanie na pietnu spomienku prijali predstavitelia krajskej, okresnej a základnej organizácie  zväzu protifašistických bojovníkov, zástupcovia základnej organizácie a okresného výboru KSS,  obyvatelia našej obce, no a samozrejme i tí najdôležitejší – očitý svedkovia a pozostalí po obetiach tragédie. Ich rozprávanie o osudných udalostiach ešte i dnes vzbudzuje v človeku hrôzu a pocit bezmocnosti.
Pietneho aktu sa zúčastnil i reportér STV Milan Matušinský  a zábery z pietneho aktu odvysielala vo svojom Regionálnom denníku dňa 26. apríla o 17:30 hod. i Slovenská televízia na programe STV2 a reportáž je dostupná v internetovom archíve STV a nájdete ju TU ("bežca" si treba nastaviť na čas 19:48).

Na tomto mieste vám prinášame niekoľko fotografií z priebehu pietneho aktu ...
{gallery}fotogaleria/Semetes/2011{/gallery}