Občianske združenie Voľný čas Vysoká nad Kysucou v rámci akcie Železníc slovenskej republiky „Vlak a Tatry“ usporiadalo pre deti a mládež v predposlednú prázdninovú nedeľu 24. augusta 2008 poznávací turistický výlet do Vysokých Tatier. 
V rámci výletu účastníci okrem cesty vlakom do Popradu a späť absolvovali jazdu  kabínkovou lanovkou z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso do výšky 1.751 m. n.m.

Aj keď v nižších polohách bolo zamračené počas nášho krátkeho pobytu na Skalnatom plese mohli obdivovať okrem samotného plesa aj mohutnú južnú stenu  Lomnického štítu s budovou meteorologickej stanice na jeho vrchole a väčšina stihla aj prechádzku k budove hvezdárne. Potom nás čakala 2,5 hodinová túra po tatranskej magistrále zo Skalnatého plesa na Hrebienok, ktorú sme si „v polčase“ spríjemnili návštevou turistickej Zámkovského chaty. Zážitkom pre účastníkov bol aj Obrovský vodopád na potoku z malej Studenej doliny a o kúsok ďalej   tiež mohutné Studenovodské vodopády. Z Hrebienka do Starého Smokovca sme sa zviezli zase lanovkou, ale tentokrát pozemnou a do Popradu Tatranskou elektrickou železnicou. Cestou domov sme síce museli v Žiline a v Čadci prestupovať no po 20-tej hodine sme boli zase v poriadku všetci doma. Koniec dobrý, všetko dobré. 
Akcie sa zúčastnilo celkom 33 detí + 6 dospelých.
Deti platili po 100,- Sk z čoho im bolo zaplatené poistenie v sume 44,- Sk.  Ostatné náklady boli uhradené z prostriedkov získaných z 2% z odvedených daní.

Článok pripravil: Anton Opial