thumb ivükov 049Vo štvrtok 25. januára 2018 cestujeme autobusom SAD z Čadce do Vyšného Kelčova s „hrejivým pocitom“, že prispievame k vyťaženosti autobusových spojov. Na ďalší diel seniorských potuliek, tento krát po Kysuciach, nás vystupuje na zastávke Vyšný Kelčov, Jednota devätnásť. Počas zimy sa naše trasy snažíme vyberať tak, aby sme sa čo najviac pohybovali po cestách, na ktorých obce vykonávajú zimnú údržbu. Dnes začíname v centre Vyšného Kelčova práve v čase keď na miestnom kostolíku hodiny odbíjajú deväť. Tento kamenný filiálny kostol Božského Srdca Ježišovho bol požehnaný, a prvá svätá omša sa v ňom slúžila, 23. augusta 1931. Jeho výnimočnosť spočíva v tom, že na Kysuciach sú len tri kamenné kostoly.

Po predchádzajúcich dňoch so zamračeným a hmlistým počasím pôsobí dnešné polooblačné úplne zázračne aj keď pohodu trochu „kazí“ čerstvý južný vietor.

Cesta do osady Slončíkovci je zjazdná aj osobnými autami a tak sa nám ide fajn aj napriek stúpaniu ktoré prekonáva. Hneď za najprudším úsekom cesty zachádzame pár metrov bokom na lúky odkiaľ sa núkajú pekné výhľady na centrum Kelčova, ale aj osady Liskovci, Skala a U Janošca roztrúsené až pod hraničný hrebeň s Českou republikou. Nad osadou Slončíkovci sa pri spätnom pohľade ukáže časť Vysokých Javorníkov od makovského Ski strediska so zjazdovkou v Jutrách na Čerenku, Hričovec a Solisko s dvoma Kykulami a Bukovou v popredí. Rozsiahlym katastrom Vysokej pokračujeme ešte aj pri schádzaní cez osady Poľana a U Šamajov do Komaníkovej – miestnej časti Korne. Obec Korňa, spolu s Klokočovom a Dlhou nad Kysucou, vznikla 16. mája 1954 rozdelením územia Turzovky na štyri samostatné obce. Našu trasu intravilánom Korne z Komaníkovej po kostol Božského srdca Ježišovho prerušujeme zastávkou v reštaurácii penziónu Korňanka, ktorú využívame aj na obed. Pochvala patrí personálu za perfektné zvládnutie obsluhy takejto neohlásenej a početnej návštevy.

Ďalším cieľom dnešnej potulky je pútnické miesto Živčáková. Cestou ešte v intraviláne prechádzame popri pôvodnom drevenom kostole – jedinom na Kysuciach – z roku 1948. Vznikol prestavaním pôvodného súkromného domu a od postavenia nového kostola slúži ako pastoračné centrum a je jedným zo Siedmich divov obce Korňa.

Cesta na vrchol Živčákovej nám zabrala viac ako hodinu. Rozširujúci sa horizont z úseku cesty nezalesneným terénom dosiahol maximum po našom výstupe na vyhliadkovú plošinu veže Kostola Panny Márie Matky Cirkvi. Táto vyhliadka je prístupná len za pekného počasia a to sme dnes mali. Nádherné výhľady znepríjemňoval len od rána trvajúci čerstvý vietor. Zato v interiéri kostola bolo počas jeho obhliadky príjemné teplo.

Popri „upravených“ prameňoch prichádzame na miesto zjavenia (r. 1958), na ktorom bola v roku 1993 postavená kaplnka Panny Márie, Kráľovnej pokoja.

V záverečnom úseku na Turzovku, zastávku sme si prečítali v snehu vedľa chodníka napísaný pozdrav od našej turistickej kolegyne Ivky z Brunoviec pri Piešťanoch, ktorá kvôli vlakovému spojeniu pricestovala ráno neskoršie a tak na nás po sólo výstupe čakala na Živčákovej. No tesne pred naším príchodom bola nútená odísť, aby zase stihla vhodný vlakový spoj domov. Tak tomu sa vraví lojalita.

“Vďaka“ rozsiahlym kôrovcovým holorubom sme z chodníka, ktorým schádzame do údolia Kysuce, mohli vidieť poobedným slnkom vysvietený vrchol vzdialenej Babej hory – k tomu sa určite môže dodať, že to bola tá „čerešnička“.

 

Text a foto: Anton Opial