thumb IMG 3544Dunajov, Ochodnica, Nesluša a Kysucké Nové Mesto – obcami týchto obcí s drotárskou tradíciou viedli trasy 18. ročníka medzinárodného turistického pochodu Krajom Drotárie, ktorý každoročne organizuje Klub turistiky Vysoká nad Kysucou.

Že má táto akcia oprávnene prívlastok „medzinárodná“ svedčí aj titulok tohto príspevku. A skóre v prospech „zahraničných účastníkov“ sa opakuje takmer každoročne za obdobie posledných 14-tich ročníkov.

Počas 18-tich ročníkov mohli účastníci – a nielen tí zahraniční, spoznať mnoho skrytých, krásnych miest v takmer všetkých „drotárskych obciach“ v javorníckej oblasti. Pre účastníkov pripravené trasy vedú pravidelne po vlastnom značení v snahe ukázať  im najkrajšie miesta Javorníkov a Turzovskej vrchoviny. Začínali sme symbolicky vo Veľkom Rovnom a postupne sme priradzovali obce Vysoká nad Kysucou, Makov, Turzovka, Staškov, Zákopčie, Korňu, Klokočov, Olešnú, Rakovú, Čadcu. Navštívili sme aj južnú časť Javorníkov: Dlhé Pole, Hornú Maríkovú, Papradno, Štiavnik, Pšurnovice, Petrovice, Kolárovice a aj tento rok navštívené obce.

Počas záverečného programu v Suľkovskej pivárni v Kysuckom Novom Meste, kde bol cieľ tohto ročníka, panovala nefalšovaná, spontánna, priateľská turistická zábava s tancom pri reprodukovanej hudbe. V závere organizátori odovzdali každému účastníkovi okrem už tradičného občerstvenia aj pamätný diplom a suvenírovú magnetku, predsedom zahraničných klubov z PTTK Žywiec, PTTS-BS v republike českej a KČT Třinec vkusné ručne vyrobené drotárske predmety a odmeny tohto druhu si odniesli aj najmladší účastník Jakub Novysedlák zo Žiliny, najstarší účastník pán Ján Zyzak (1930) z poľského Žywca a najvzdialenejšia účastníčka pani Iveta Bučková z Brunoviec. Na záver predseda Klubu turistiky Vysoká nad Kysucou pozval všetkých účastníkov na budúci rok opäť na začiatok – do srdca Drotárie – do Veľkého Rovného a Vysokej nad Kysucou.

 

Text: Anton Opial

Foto: Jozef Stuchlík .... 

 

 

Foto: Mgr. Vladimír Pekár ....