thumb kosice 20

Na turisticko-poznávacie cesty za poznávaním zaujímavých miest Slovenska sa vysockí seniori  vydávajú aj v strede týždňa. V mesiaci júni t.r. doposiaľ navštívili dve zaujímavé miesta.  Vo štvrtok  4. 6. 2015 sme sa vybrali do Roháčov – centrálnej časti Západných Tatier. Našim cieľom bola turistická chata v Žiarskej doline postavená v nadmorskej výške 1.325 m.

Z parkoviska pri ústi Žiarskej doliny nám cesta k chate trvala 1:45 hodiny. Počas tejto doby sa končiare obkolesujúce dolinu začali rýchlo skrývať do nízkej oblačnosti a po príchode k chate sme tak boli ukrátení o možnosť pokochať sa ich mohutnosťou.

Po občerstvení a oddychu v útulnom prostredí vysokohorskej chaty navštevujeme symbolický cintorín – pietne miesto obetí horských nešťastí v Západných Tatrách, umiestnený neďaleko chaty. Nápis „Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu“ na objekte vstupnej brány má návštevníkov hôr varovať a nabádať k opatrnosti a zhodnoteniu svojich schopností počas pobytu v tomto síce krásnom, ale za určitých okolností aj nebezpečnom prostredí. Aj keď od chaty možno pokračovať viacerými smermi, my sa vraciame k autobusu do ústia Žiarskej doliny tou istou cestou.

O týždeň neskôr, v stredu 10. 6. 2015 si za cieľ návštevy vyberáme metropolu východného Slovenska Košice, počas ktorej sme spoznávali ich historické centrum a tiež navštívili zaujímavú „živú“ výstavu Motýle exotických trópov v areáli Botanickej záhrady Univerzity P. J. Šafárika.

 

Fotografie „z ciest“ Anton Opial

 

Žiarska dolina 

 

 

Košice