thumb ciparov turnaj2016 0013Každoročným vrcholom sezóny, po ukončení súťažného ročníka TJ SPARTAKu Vysoká nad Kysucou, je príprava a organizácia futbalového turnaja O putovný pohár ak. mal. Miroslava Cipára. V nedeľu 10. júla 2016 sa konal už jeho XIII. ročník.

Pozvanie na turnaj prijali mužstvá FK TATRAN Turzovka (6. liga), TJ SLOVAN Podvysoká (6. liga) a TJ SNAHA Zborov nad Bystricou (5. liga).

 

Vydarená i keď smolná sezóna, v ktorej sa domácemu TJ SPARTAKu Vysoká nad Kysucou nepodarilo len o dva body postúpiť do 5. ligy, prilákala na tribúny počas celého dňa prekvapivé väčšie množstvo divákov ako po minulé ročníky. „Lákadlom“ bola určite i skutočnosť, že každý zápas znamenal stret odvekých súťažných rivalov a sľuboval očakávané susedské „derby“.

V úvodnom zápase, sa v zmysle propozícií turnaja, stretli domáci TJ SPARTAK Vysoká nad Kysucou a TJ SLOVAN Podvysoká. Aj napriek úvodnej vyrovnanosti zápasu domáci SPARTAK predsa len zúročil hernú prevahu a zo súperom si poradil v pomere 5:0.

Po úvodnom zápase nasledovalo slávnostné otvorenie celého turnaja. Svoju neúčasť na otvorení, ako i na celom turnaji, kvôli náhlej chorobe ospravedlnil najočakávanejší hosť – akademický maliar Miroslav Cipár. Zúčastnené futbalové mužstvá ako i prítomných divákov privítali starosta obce Mgr. Anton Varecha a primátor mesta Turzovka JUDr. Ľubomír Golis. Pán primátor sa zároveň i aktívne zhostil fanúšikovských povinností a  povzbudzoval FK TATRAN Turzovka, ktorý v druhom vyraďovacom zápase nastúpil proti TJ SNAHA Zborov nad Bystricou. TATRAN sa 5. ligistu vôbec nezľakol a v úvode mu bol plnohodnotným súperom no v priebehu zápasu sa však len predsa prejavila herná vyspelosť Zborova nad Bystricou, ktorý napokon zvíťazil v pomere 4:1.

Prestávka turnaja patrila opäť futbalu presnejšie bývalým aktívnym hráčom TJ SPARTAK Vysoká nad Kysucou, ktorí si ako „starí páni“ zmerali svoje ešte futbalové zdatnosti s výberom Aktív park Korňa. Na radosť divákov boli úspešnejší domáci futbalisti SPARTAKu, ktorí vyhrali v pomere 3:2. V zápase o tretie miesto sa stretli odvekí rivali TJ SLOVAN Podvysoká a FK TATRAN Turzovka. Tento krát boli úspešnejší Podvysočania a vyhrali v pomere 4:2.

Jednou z udalostí dňa bolo bolo i slávnostné dekorovanie víťazov 5. QUICK Sport ligy U19, ktorými sa stali práve dorastenci TJ SPARTAK Vysoká nad Kysucou. Medaile a víťazný pohár im z poverenia predsedu OBFZ Kysúc odovzdal Radoslav Blažek, redaktor týždenníka MY Kysucké noviny a Vladimír Ochodničan, redaktor Slovenského rozhlasu. Každý z úspešných dorastencov, si popri oceneniu prevzal, od Branislava Chobota predsedu TJ SPARTAK Vysoká nad Kysucou  a starostu obce i malý darček v podobe teplákovej súpravy označenej logom TJ SPARTAK Vysoká nad Kysucou.

Po slávnostnom ceremoniáli nebránilo už nič tomu, aby sa všetci dočkali vrchola dňa, ktorým bol finálový zápas XIII. ročníka futbalového turnaja O putovný pohár ak. mal. Miroslava Cipára. Tradíciou turnaja je, že „výkop“ finálového zápasu patrí práve ak. mal. Miroslavovi Cipárovi, no nakoľko sa ho slávny rodák nemohol zúčastniť, organizátori si pripravili nečakané prekvapenie a tesne pred finálovým hvizdom hlavného rozhodcu, sa akademický maliar Miroslav Cipár prihovoril futbalistom i svojim rodákom prostredníctvom telemostu priamo zo svojho domu z Bratislavy! Vo finále sa vďaka úspechu vo vyraďovacích zápasoch stretli domáci TJ SPARTAK Vysoká nad Kysucou a TJ SNAHA Zborov nad Bystricou a bolo to finále ako má byť ... Vedenia sa najskôr ujali hostia zo Zborova nad Bystricou. Domáci SPARTAK sa však 5. ligistu nezľakol a vyrovnal, no a o niekoľko minút sa gólom Rastislava Planetu zo značky pokutového kopu dostal i do vedenia. Svoj náskok však SPARTAKovci stratili až v samotnom závere, kedy po úspešne zahranom rohovom kope inkasovali na konečných 2:2. Rozuzlenie turnaja preto musel priniesť, pre divákov tak atraktívny, penaltový rozstrel. V ňom mali na radosť všetkých fanúšikov, snáď iba okrem prítomného starostu obce Zborov nad Bystricou PaedDr. Juraja Hlavatého, pevnejšie nervy domáci futbalisti a zvíťazili v pomere 5:4. Putovný pohár akademického maliara Miroslava Cipára tak už po druhý krát v rade ostáva v domácej kabíne. Ako najlepší brankár turnaja bol dekorovaný domáci Marián Lipovský a najlepším hráčom a strelcom turnaja sa stal domáci Rastislav Planeta.

Poďakovanie za krásny športový deň patrí obci Vysoká nad Kysucou,  spoločnosti WOODDREAM a všetkým sponzorom, ktorí neodmietli podporiť organizáciu tohtoročného turnaja, všetkým aktívnym členom, ktorí sa akoukoľvek mierou pričinili o prípravu, organizáciu i samotný priebeh turnaja, hlásateľovi Viliamovi Jančíkovi, ktorý celý deň sprevádzal priaznicov futbalu jednotlivými zápasmi a členom DHZ Vysoká nad Kysucou, pod vedením Jána Kováčika, za prípravu vynikajúceho guláša.

 

Pozrite si priebeh i atmosféru futbalového turnaja na fotografiách Mariána "MAKALAČA" Kmíneka ...