Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 0905 884 634
MAIL: obec@vysokanadkysucou.sk

Vyberte váš jazyk

IMG 2091Patrocínium farského kostola sv. Matúša, ktoré každoročne pripadá na mesiac september, je významným sviatkom nielen pre samotnú obec, ale i pre jej obyvateľov. Tento rok sa jeho oslava konala od 16. septembra 2022 do 18. septembra 2022.

Piatok 16. septembra 2022 sa niesol v duchu umenia, tvorivosti a nesmiernej ľudskej kreativity. V tento deň sa totiž konala vernisáž výstavy pod názvom METAMETY (časostroje a iné stroje), ktorej autorom je pán Peter Kolembus, rodák zo Zborova nad Bystricou, nesmierne šikovný a kreatívny človek. Organizačnú záštitu nad celým podujatím prebrala obec Vysoká nad Kysucou a Kysucké kultúrne stredisko v Čadci – organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.
Vernisáž výstavy sa konala vo výstavných priestoroch vestibulu Obecného úradu Vysoká nad Kysucou. Jedinečný podvečer svojím slávnostným príhovorom otvoril starosta obce Mgr. Anton Varecha a riaditeľka Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci PhDr. Silvia Kajanková. V pripravenom programe, ktorý jedinečne dotvoril umeleckú atmosféru celej vernisáže vystúpila Ľudová hudba Muzička pod Grúňa. Večerom sprevádzala vynikajúca moderátorka Ing. Mgr. Katarína Borisová. Výstava METAMETY (časostroje a iné stroje) - je verejnosti prístupná i v týchto dňoch a potrvá až do 30. septembra 2022.

Hodová sobota 17. septembra 2022 patrila už tradične rockovej hudbe a podujatiu FEST ROCK 2022. Pre všetkých, ktorí zavítali na námestie v Ústredí obce, bol už od skorých poobedňajších hodín pripravení fantastický guláš z diviny, o ktorý sa postarali členovia Poľovníckeho združenia Vysoká nad Kysucou.

Hodová sobota 17. septembra 2022 patrila už tradične rockovej hudbe a podujatiu FEST ROCK 2022. Pre všetkých, ktorí zavítali na námestie v Ústredí obce, bol už od skorých poobedňajších hodín pripravení fantastický guláš z diviny, o ktorý sa postarali členovia Poľovníckeho združenia Vysoká nad Kysucou.
Na pódiu sa v rámci tohto podujatia postupne od 18:00 hod. predstavili kapely Basta Fidli - z Čadce, Random Choices - kapela z Trenčína a kapela Body z Vysokej nad Kysucou. Hlavnou „hviezdou“ večera bola nesporne skupina TEAM Revival Martin, v ktorej podaní odzneli najznámejšie hity kapely TEAM a ktorá svojou energickosťou a úžasným výkonom zabavila všetkých návštevníkov i napriek nepriaznivému počasiu.

Tento projekt finančne podporil Žilinský samosprávny kraj

    zsk

Ani jedno hudobné vystúpenie si tento rok nenechal ujsť Paul Kanitra, starosta Point Pleasant Beach pri New Jersey v USA, ktorý prišiel na návštevu Slovenska a v sobotu 17. septembra 2022 na pozvanie starostu obce navštívil i obec Vysoká nad Kysucou.

Od 23:00 hod. sa začala Afterparty, ktorá trvala až do skorých ranných hodín a v ktorej prítomných zabávali DJ Ivan, DJ I Van, DJ Jožo a DJ Schrek.

Vyvrcholením hodových slávností bola nesporne nedeľa 22. septembra 2022. Námestie v Ústredí obce sa začalo už od skorých ranných hodín zapĺňať stánkami s rôznym remeselníckym i hodovým tovarom. Prví návštevníci Matúšovských hodových slávností si mohli už od 8:00 hod. prezrieť tradičný remeselnícky jarmok.

Atmosféru začínajúceho sa hodového dňa pripomínala i lákavá vôňa "hasičského" guláša pod kulinárskou taktovkou Dobrovoľného hasičského zboru Vysoká nad Kysucou.

Nedeľňajší program začal o 09:15 hod. slávnostným sprievodom, ktorý smeroval od budovy obecného úradu do farského kostola sv. Matúša, za účasti starostu obce Vysoká nad Kysucou Mgr. Antona Varechu, poslancov obecného zastupiteľstva, členov oboch dobrovoľných hasičských zborov, členov Poľovníckeho združenia Vysoká nad Kysucou, folkloristov a pozvaných hostí. Pozvanie prijali starosta obce Makov Martin Pavlík s manželkou a primátor mesta Čadca Ing. Milan Gura.

Samozrejmou súčasťou hodových slávností bola slávnostná „hodová“ svätá omša, ktorú celebroval Mgr. Ing. Peter Dubec, diecézny ekonóm spoločne s domácim pánom farárom Mgr. Františkom Mikulášom. Farnosť Vysoká nad Kysucou si v tomto roku pripomína 250. výročie svojho založenia, pri tejto príležitosti sa slávnostnej nedeľňajšej bohoslužby zúčastnili i kňazi - rodáci z farnosti Vysoká nad Kysucou Mgr. Peter Jankech, správca farnosti Bolešov, Mgr. ThLic. Marián Záhumenský, dekan žilinskej diecézy a správca Katedrály Najsvätejšej trojice i predošlí správcovia Farnosti Vysoká nad Kysucou Mgr. Stanislav Ďungel, správca farnosti Predmier a Mgr. Peter Zimen z Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska.

Po skončení svätej omše nasledovalo požehnanie jedinečného projektu Biblickej záhrady, ktorú požehnal ekonóm Žilinskej diecézy Mgr. Ing. Peter Dubec. Ide o tematickú záhradu, v ktorej rastú stromy a kríky spomenuté v Biblii, vrátane všetkých rajských stromov a najznámejších rastlín Svätej zeme. Ďalšou rastlinou, ktorá sa okrem Biblie viaže na významnú celosvetovú udalosť je jubilejná ruža v kultivare „Queen Elizabeth“, vysadená deň pred pohrebom kráľovnej Alžbety II. Ružu vysadil pri príležitosti 250. výročia vzniku Farnosti Vysoká nad Kysucou Mgr. Ing. Marek Sobola, PhD., generálny tajomník združenia Servare et Manere, zastrešujúceho medzinárodný projekt Strom pokoja. Všetky podrobné informácie o výnimočnej Biblickej záhrade nachádzajúcej sa v obci Vysoká nad Kysucou nájdete na www.biblickazahrada.sk

Slávnostné popoludnie, ktoré sa nieslo v duchu ľudových tradícii a folklóru začalo kultúrnym programom o 13:30 hod.
Pozvanie sprevádzať ním prijala vynikajúca moderátorka Ing. Mgr. Katka Borisová z Kysuckého kultúrneho strediska Čadca. V úvode sa všetkým prítomným prihovoril starosta obce Vysoká nad Kysucou Mgr. Anton Varecha, ktorí vo svojom príhovore privítal pozvaných hostí a vysočanov, zaželal im príjemnú zábavu a zároveň poďakoval všetkým, ktorí sa akoukoľvek mierou pričinili o zdarný priebeh tohtoročných Matúšovských hodových slávností.
Pozvanie na hlavný kultúrny program prijali: predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Ing. Erika Jurinová, poslanec VÚC a primátor mesta Krásno nad Kysucou Ing. Jozef Grapa, primátor mesta Turzovka JUDr. Ľubomír Golis s manželkou, starosta obce Makov Martin Pavlík s manželkou, RNDr. Anna Belousovová, bývala poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky a poslanci Obecného zastupiteľstva vo Vysokej nad Kysucou spoločne s hlavným kontrolórom obce.
Úvod programu patril oceňovaniu osobností obce Vysoká nad Kysucou. Cenu starostu obce Vysoká nad Kysucou si z rúk starostu obce Mgr. Antona Varechu a predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Ing. Eriky Jurinovej prevzali:
Ing. Ľuboš Ďurčanský – za športový prínos a záchranu ľudského života
Mažoretkový klub BELLA – za mimoriadny športový prínos a reprezentáciu obce Vysoká nad Kysucou

Po skončení oceňovania nasledoval kultúrny program, v ktorom obdiv a potlesk zožala Detská Muzička z Vysokej v zložení malých začínajúcich umelcov – Matúš a Šimon Varechovci, Jakub Frollo a Sebastián Zeman, ktorí uchvátili publikum hrou na hudobné nástroje.
Ako ďalšia vystúpila Ľudová hudba Muzička spod Grúňa, ktorá vo svojom prevedení zahrala ľudové piesne z oblasti Kysuckých Beskýd, Beskydskej vrchoviny, Turzovskej vrchoviny a Javorníkov, Kysuckej vrchoviny.
Svojej vynikajúcej umeleckej povesti nezostal nič dlžný ani ďalší účinkujúci a to Ľudová hudba Capkovci zo Skalitého, ktorí okrem spevu celé svoje vystúpenie trefne doplnili humorným žargónom a vtipmi.
Perfektný umelecký a herecký výkon predviedli Zbojníci z Lupežova, ktorí sa predstavili spoločne s Dievčencami z Vysokej a Ľudovou hudbou Muzička spod Grúňa s úplne novým pásmom „POKAPALA NA SALAŠI SLANINA“, pod ktoré sa autorsky a režisérsky podpísal pán Ivan Gajdičiar st. a ktoré malo na hodoch svoju premiéru.
Ďalším účinkujúcim, ktorý vystúpil bola FS Vysočanka, ktorá sa predstavila s pásmom ľudových a svetských piesní v hudobnom doprovode heligonkárky Anetky Malíkovej a pána Štefana Krigovského.
Absolútnou „topkou“ celého programu bolo famózne vystúpenie Folklórneho súboru Šarišan z Prešova. Šarm, charizma, dokonalá choreografia, profesionalita, energickosť a fantastický výkon všetkých členov súboru ohúril celé publikum a zožal obrovský úspech o čom svedčil i neutíchajúci potlesk všetkých prítomných.
Záver patril vystúpeniu talentovaných mažoretiek BELLA, ktoré sa predstavili v dvoch vstupoch programu. Tieto nadané a šikovné dievčatká si za svoj výkon vyslúžili od všetkých potlesk.

I keď tohtoročné počasie nám nebolo veľmi naklonené, veríme, že Matúšovské hodové slávnosti vo Vysokej nad Kysucou vo všetkých návštevníkoch zanechali len bohatý umelecký zážitok a dodali povzbudenie, silu a životnú vzpruhu všetkým, ktorí prišli.
Matúšovské hodové slávnosti 2022 by sa však nemohli uskutočniť bez veľkého množstva zainteresovaných ľudí, spoločenských organizácií a zamestnancov obce. Preto každému jednému, ktorý sa akoukoľvek pomocou podieľal na organizácii Matúšovských hodových slávností 2022 patrí úprimné ĎAKUJEM.


Text: Bc. Monika Perďochová

Foto: Ing. Ján Lisko, Mroš "Makalač" Kmínek

 

 

zskeuroregionregion kysuce logorrafarnostbeskydsko javornicka magistralamykysucemojekysuce vysoka nad kysucouteszeleny bodcaf logo