TEL: 0905 884 634
MAIL: obec@vysokanadkysucou.sk

Vyberte váš jazyk

thumb valanie maja 2022 DSC 7489V poslednú májovú sobotu, ktorá tento rok pripadla na 28. 05. 2022, už ako býva zvykom a tradíciou sa konalo v ústredí obce Vysoká nad Kysucou váľanie „obecného mája".

Začiatok podujatia odštartovali dva alegorické vozy, ktoré už o 13:00 hod. vyrazili od Požiarnej zbrojnice na Nižnom Kelčove a „zvolávali“ obyvateľov do centra obce.

Masky tak postupne zvalili „hasičský" máj vo Vyšnom Kelčove a máj pri domove dôchodcov ...

Po príchode do centra obce začalo tradičné zjednávanie a hádka - či sa strom v podobe mája môže, alebo nemôže vyrúbať. Babka s dedkom tak presviedčali lesného hospodára, aby im dovolil strom vyrúbať. Po neodmysliteľnej komédii sa nakoniec začalo s rúbaním mája. Všetkých prítomných svojim spevom potešili Dievčence z Vysokej.

Po úspešnom zvalení mája maskami, za ktoré sa i tento rok prezliekli členovia OZ Lupežov, sa na pódiu na námestí pred budovou obecného úradu začal kultúrny program, ktorý si obec pripravila v rámci implementácie projektu Beskyde Beskyde – pieseň znie, a ktorej cezhraničným partnerom v tomto projekte je obec Hutisko-Solanec. Pozvanie vystupovať prijali Ľudová hudba Muzička spod Grúňa, Folklórna skupina Vysočanka, Detský folklórny súbor Vranečka a Folklórna skupina Karlovianky. Námestím sa tak od 18:00 hodiny niesla zmes krásnych tradičných ľudových piesní z Moravy, Kysúc a okolia. Programom sprevádzala všetkých návštevníkov vynikajúca moderátorka Zuzana Zuzčáková Gacíková, PhD. Koniec programu patril fenomenálnym Mažoretkám BELLA, ktoré v tomto roku získali ocenenia na medzinárodnej súťaži.

Novinkou tohto roku bola AFTER PARTY. Od ukončenia kultúrneho programu až do polnoci všetkých zabávali DJ TOM CASE a DJ Marco B. Na svoje si určite prišli nielen tínedžeri, ale i tí skôr narodení.

Úprimné poďakovanie patrí ochotným členom OZ Lupežov, ktorí si našli čas a odhodlanie, aby sa obetovali nie len zabaviť ostatných, ale si i pripomenúť tradície a zvyky v obci Vysoká nad Kysucou, ďalej všetkým vystupujúcim folklórnym súborom a účinkujúcim, členom TJ SPARTAK Vysoká nad Kysucou, LTJ Music, organizátorom a všetkým, ktorí sa akokoľvek pričinili, aby sme váľanie mája vo Vysokej nad Kysucou mohli nazvať vydarené ....

 

Text: Bc. Monika Perďochová

Foto: Ing. Ján Lisko

 

 

 

zskeuroregionregion kysuce logorrafarnostbeskydsko javornicka magistralamykysucemojekysuce vysoka nad kysucouteszeleny bodcaf logo