TEL: 0905 884 634
MAIL: obec@vysokanadkysucou.sk

Vyberte váš jazyk

thumb nedela lisko 032Pri príležitosti sviatku sv. Matúša -  patróna farského kostola vo Vysokej nad Kysucou sa vo Vysokej nad Kysucou každoročne konajú Matúšovské hodové slávnosti. Inak tomu nebolo ani tento rok. Hodové „trojdňové“ slávnosti  trvali od piatku 22. septembra 2017 až do nedele 24. septembra 2017.

 

 

Matúšovské hodové slávnosti 2017 boli otvorené v piatok 22. septembra 2017 o 18:00 hodine vernisážou výstavy KLENOTY KYSÚC - hudobné nástroje na Kysuciach, zo zbierky manželov Kužmovcov, Kysuckého múzea a výrobcu ľudových hudobných nástrojov Bartolomeja Gernáta. Organizátormi výstavy sú obec Vysoká nad Kysucou a cezhraničný partner Muzeum Regionalne i Agroturystyka "Na Grapie" v spolupráci s Kysuckým múzeom. Výstava je súčasťou cezhraničného projektu „Z chalupy do chalupy - z Vysokej do Jaworzinky“, aktivita Workshopy a propagácia kultúrneho cezhraničného produktu. Vernisáž výstavy sa konala v zrekonštruovaných výstavných priestoroch vestibulu obecného úradu Vysoká nad Kysucou. Jedinečný podvečer svojím slávnostným príhovor otvoril starosta obce Mgr. Anton Varecha, v ktorom privítal a predstavil hostí z Poľska a Slovenska. V pripravenom programe vystúpili ĽH Muzička spod Grúňa, kapela WAŁASI z Poľska a samozrejme zostavovateľ celej výstavy Mgr. Pavol Kužma. Večerom sprevádzala p. Mgr. Katarína Šulganová. Výstava KLENOTY KYSÚC - hudobné nástroje na Kysuciach je verejnosti prístupná i v týchto dňoch a o nedlho sa na ňu môžu tešiť i návštevníci Muzea na Grapie v Jaworzinke.

Video z vernisáže výstavy si môžete pozrieť TU.

 

Sobota 23. septembra 2017 patrila tradične už poľovníkom z poľovníckeho združenia Vysoká nad Kysucou, ktorí potvrdili svoje kvality a navarili na námestí v ústredí obce vynikajúci poľovnícky guláš. Všetci návštevníci mohli ochutnať a pozbierať potrebné sily na večerný program, ktorý sa niesol v znamení rockovej a metalovej muziky. V programe pod názvom FESTROCK VYSOKÁ 2017, ktorý odštartoval o 18:00 hodine na námestí pred budovou obecného úradu a finančne ho podporil Žilinský samosprávny kraj, sa predstavili skupiny: BODY (Vysoká nad Kysucou), KORIDOR (Zubří, CZ), SJETÝ GUMY (Ostrava, CZ). Vyvrcholením celého rockového večera bola skupina ARZÉN (Terchová), ktorá nezostala nič dlžná svojej dobrej povesti a tí čo prišli si to určite aj patrične „užili“.

Krásny report o podujatí FESTROCK Vysoká 2017 bol zverejnený i na stránkach Slovenskej bluesovej spoločnosti. Autorom článku je tajomník SBS pán RNDr. Pavel Sojka. Článok nájdete TU.

Video z FESTROCK Vysoká 2017 si môžete pozrieť TU.

 

 

 Projekt  FEST ROCK Vysoká bol realizovaný s finančnou podporou Žilinského samoprávneho kraja.

           zsk horizont color

Vyvrcholením celého „hodového trojdnia“ bola nedeľa 24. septembra 2017. Námestie v centre obce sa už od skorých ranných hodín začalo postupne zapĺňať rôznymi stánkami. Prví návštevníci Matúšovských hodových slávností si mohli už o 8:00 hodine prezrieť tradičný remeselnícky jarmok, v ktorom sa postupne prezentovali ľudové remeslá, ale samozrejme i rôzny „hodový tovar“. Hlavný nedeľňajší program sa otvoril o 9:15 hod. slávnostným sprievodom, ktorý smeroval od budovy obecného úradu ku farskému kostolu sv. Matúša, za účasti starostu obce pozvaných hostí, poslancov OZ, FS Vysočanky, Dievčeniec z Vysokej, členov oboch dobrovoľných hasičských zborov a členov poľovníckeho združenia Vysoká nad Kysucou. Spevom a hudbou slávnostný sprievod doprevádzala ľudová hudba Muzička spod Grúňa. Neoddeliteľnou súčasťou slávnosti bola slávnostná „hodová“ svätá omša, ktorú celebroval Mgr. Matúš Knižatský z Popradu spoločne s domácim pánom farárom Mgr. Jurajom Bunčiakom.

 

Hlavný kultúrny program o 13:00 hod. svojim príhovorom otvoril starosta obce Vysoká nad Kysucou Mgr. Anton Varecha. Starosta vo svojom príhovore privítal všetkých prítomných a zaželal im príjemnú zábavu a zároveň poďakoval všetkým, ktorí sa akoukoľvek mierou pričinili o zdarný priebeh tohtoročných Matúšovských hodových slávností. Pozvanie na hlavný kultúrny program prijali: poslanec NR SR a starosta obce Stará Bystrica PhDr. JUDr. Ján Podmanický, a starosta obce Makov Martin Pavlík, starosta obce Zborov nad Bystricou Mgr. Juraja Hlavatý s manželkou, poslanec ŽSK a primátor mesta Krásno nad Kysucou Ing. Jozef Grapa, poslanec ŽSK a viceprimátor mesta Čadca PaedDr. Jaroslav Velička, primátor mesta Turzovka JUDr. Ľubomír Golis s manželkou, starostka obce Svrčinovec Renáta Majchráková, strosta obce Staškov Ing. Ladislav Šimčisko, riaditeľ UPSVaR v Čadci PaedDr. Jozef Cech, riaditeľka Kysuckého kultúrneho strediska Silvia Petreková, starosta obce Hutisko-Solanec Ing. Vladimír Petružela a poslanci Obecného zastupiteľstva vo Vysokej nad Kysucou spoločne s hlavným kontrolórom obce.

V úvode kultúrneho programu sa predstavila ľudová hudba Muzička spod Grúňa. Obdiv a potlesk zožali za svoje vystúpenie Zbojníci z Lúpežova, ktorí sa predstavili spoločne s Dievčencami z Vysokej a ľudovou hudbou Muzička spod Grúňa s pásmom „AKO SI ZBOJNÍCI Z LÚPEŽOVA KAPITÁNA VOLILI“, pod ktorú sa režisérsky podpísal pán Ivan Gajdičiar st. Veľký potlesk zožalo i vystúpenie tria sestier Matákových, ktoré svojím krásnym spevom všetkým návštevníkom a divákom kultúrneho programu predstavili nádherné Kysucké piesne.

 

Súčasťou nedeľňajšieho kultúrneho programu bolo i oceňovanie osobností obce Vysoká nad Kysucou. Ocenenia laureátom odovzdávali starosta obce Mgr. Anton Varecha a za ŽSK Ing. Jozefa Grapa.  Čestné občianstvo obce Vysoká nad Kysucou si prevzal MUDr. Pavol Zimka. Cenu obce Vysoká nad Kysucou si prevzali:  PaedDr. Jaroslav Velička – za celoživotnú prácu a šírenie dobrého mena obce Vysoká nad Kysucou, Ján Ďurčanský – za celoživotnú prácu v prospech obce Vysoká nad Kysucou  a Helena Varechová – za celoživotnú prácu v prospech obce Vysoká nad Kysucou.  Cenu starostu obce Vysoká nad Kysucou si prevzali: A-mužstvo TJ SPARTAK Vysoká nad Kysucou – za vzornú reprezentáciu a šírenie dobrého mena obce, Mužstvo žiakov – za vzornú reprezentáciu a šírenie dobrého mena obce a Zuzana a Martin Varechovci – za hrdinskú pomoc pri záchrane ľudského života.

 

Vyvrcholením celého hlavného kultúrneho programu bolo vystúpenie Dychovej hudby MISŘÍŇANKA Antonína Pavluše. Dychová hudba Mistříňanka je na hudobnej scéne od roku 1967 a patrí k popredným dychovkám z Moravského Slovácka, o čom sa mohli na vlastné oči a uši presvedčiť i všetci diváci vo Vysokej nad Kysucou. Krásny spev, typické moravské kroje a nádherné hudobné sóla v podaní jednotlivých sólistov  uchvátili všetkých prítomných. Viac ako dvojhodinové vystúpenie jednej z najznámejších dychoviek Moravy si prítomní diváci nevychutnávali len počúvaním, ale mnohých z nich krásne a rezké tóny „vytiahli“ i do tanca.

 

Vďaka príjemnému počasiu, krásnemu programu, početnej návštevnosti a vzácnym hosťom tak možno považovať Matúšovské hodové slávnosti 2017 za vydarené. Tie by sa však nemohli uskutočniť bez veľkého množstva zainteresovaných ľudí, spoločenských organizácií a zamestnancov obce. Preto každému jednému, ktorý sa podieľal akoukoľvek pomocou na organizácii Matúšovských hodových slávností 2017 vyslovuje starosta obce Vysoká nad Kysucou Mgr. Anton Varecha úprimné ĎAKUJEM.

Video z hlavného kultúrneho programu je rozdelené na dve časti. Pzrite si časť 1. a časť 2.

 

Text: Nikola zajacová, Mgr. Anton Varecha

Foto: Marián „Makalač“ Kmínek, Lukáš Kubinec, Ing. Ján Lisko

 

 

zskeuroregionregion kysuce logorrafarnostbeskydsko javornicka magistralamykysucemojekysuce vysoka nad kysucouteszeleny bodcaf logo