thumb stromcek obec2020 IMG 5123Vianočný stromček, nádherný symbol Vianoc, bez ktorého si nevieme Vianoce predstaviť u nás a ani nikde vo svete, je pomerne mladý. Do Uhorska sa dostával až počas 18. storočia, hoci roky pred tým sa udomácnil ako nový trend v domácnostiach u našich vtedajších západných susedov. Presný pôvod a dôvod vianočného stromčeka je diskutabilný. Len sa uvažuje o inšpirácii rôznymi staršími tradíciami, ktoré nemajú nič spoločné s kresťanstvom.

Nech už to bolo akokoľvek bez vianočného stromčeka si nevie predstaviť Vianoce nikto z nás. Vianočný stromček však už dávno nie je súčasťou iba našich príbytkov, ale počas najkrajších sviatkov v roku zdobí i verejné priestranstvá. Len pre zaujímavosť prvé elektrické osvetlenie vianočného stromčeka sa objavilo v roku 1882 v USA a po počiatočnej nedôvere si získalo veľkú obľubu. Iba dva dni pred Štedrým dňom 22. decembra 1882 ho predviedol vynálezca Thomas Alva Edison v Menlo Parku. Autorom reťazí svetielok bol jeho priateľ a spolupracovník Edward H. Johnson.

Osvetlený vianočný stromček je už niekoľko desaťročí súčasťou vianočnej výzdoby i našej obce.

Ten najväčší každoročne zdobí námestie v centre obce a v posledných štyroch rokoch sa stalo tradíciou, že ho obci venoval vždy niekto z jeho obyvateľov. Tohtoročný vianočný stromček obci venovali bratia Peter a Milan Pivkovci so svojimi rodinami za čo im patrí veľké poďakovanie. Na jeho výrub, ale i umiestnenie musel byť použitý autožeriav a na svoje miesto bol umiestnený 26. novembra 2020. Tento rok ho zdobia LED žiarovky, čím obec dosiahla nie len zníženie nákladov na elektrickú energiu, ale LED žiarovky majú i dlhšiu životnosť a ich farby sú omnoho intenzívnejšie.

Vianočnú výzdobu v obci Vysoká nad Kysucou však okrem vianočného stromčeka v centre obce, svietiacich ozdôb a vyzdobenej budovy obecného úradu dopĺňa i ďalších päť vianočných stromčekov – vianočný stromček pri farskom kostole sv. Matúša, vianočný stromček pri filiálnom kostole Božského srdca Ježišovho vo Vyšnom Kelčove a dva „hasičské“ vianočné stromčeky vo Vyšnom Kelčove a na Nižnom Kelčove. Za ich každoročnú prípravu a realizáciu patrí na tomto mieste poďakovanie členom oboch dobrovoľných hasičských zborov v našej obci. I keď svetelnú výzdobu na stromčeky zabezpečuje obec Vysoká nad Kysucou to najťažšie „postaviť“ vianočný stromček vždy zvládnu dobrovoľní hasiči. Posledným šiestym "verejným" vianočným stromčekom je krásny strom pri ZŠ s MŠ E. A. Cernana, ktorý je taktiež vyzdobený LED svetielkami.

Nech sa akokoľvek Vianoce zmenili v priebehu vekov, rok od roka sú komerčnejšie. No nezabúdajme na to, že Vianoce sú jediný deň v roku, o ktorom vieme, že sa môžeme na ľudí okolo seba spoľahnúť. V tom, že budú myslieť aj na ostatných, pripomenú si tých, ktorí s nimi nie sú a mali by, spomenú si na vás aj ľudia, ktorých ste dlho nevideli a ľudia sú k sebe o niečo láskavejší. Keďže tých dní viac nie je, užime si aspoň Vianoce naplno ...

 

"Obecný" vianočný stromček v ústredí obce ...

 

Vianočný stromček pri farskom kostole sv. Matúša ...

 

Vianočný stromček pri filiálnom kostole Božského srdca Ježišovho vo Vyšnom Kelčove ...

 

Vianočný stromček v centre miestnej časti Nižný Kelčov ...

 

Vianočný stromček pri hasičskej zbrojnici vo Vyšnom Kelčove ...

 

Vianočný stromček pri ZŠ s MŠ E. A. Cernana ...