thumb medaila 001Útrapy a príkoria II. svetovej vojny bohužiaľ neobišli ani obec Vysoká nad Kysucou. Takmer každému je dobre známa krvavá udalosť, ktorá sa zapísala do dejín obce ako Semetešská tragédia. V miestnej časti Semeteš 20. apríla 1945 bolo príslušníkmi vlasovských vojsk chladnokrvne zavraždených 21 mužov vo veku od 16 do 61 rokov.

Išlo o poslednú masovú popravu počas II. sv. vojny na území Slovenska, počas ktorej malo pôvodne zomrieť 22 mužov avšak doslova zázrakom sa jednému z nich Štefanovi Cipárovi podarilo prežiť. Smutnú udalosť svojej histórie si obec Vysoká nad Kysucou každoročne pripomína organizovaním pietnej spomienky priamo na mieste tragédie.

Počas regionálnych spomienkových osláv 76. výročia SNP pri pamätníku I. československej partizánskej brigády J. Žižku v Makove, ktoré sa konali vo štvrtok 27. augusta 2020 o 11:00 hod., bola obci Vysoká nad Kysucou za významnú činnosť v presadzovaní pokrokových, demokratických a humanitných tradícií odkazu boja za slobodu a proti fašizmu udelená Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov MEDAILA MILANA RASTISLAVA ŠTEFÁNIKA II. stupňa. Medailu z rúk plk. v.v. RSDr. Juraja Drotára prevzal počas regionálnych spomienkových osláv starosta obce Mgr. Anton Varecha.