thumb strom pokoja 001V areáli rímskokatolíckeho Kostola Sv. Matúša bol vysadený prvý Strom pokoja v roku 2020. Všeobecne známe komplikácie spôsobené koronavírusom a ochorením Covid-19 spôsobili celosvetový kolaps a obmedzenia, ktoré sa dotkli aj medzinárodného projektu Strom pokoja. V tomto roku pandémia prekazila už naplánované a potvrdené výsadby stromov v Írsku, Nemecku, na Cypre, v Turecku, Uzbekistane či na ostrove Svätá Helena. V Lichtenštajnsku sa strom vysadí „na diaľku“ iba s účasťou miestnych partnerov.

thumb supcikovci 001V snahe zrealizovať celoplošnú očistu prírody na území obce Vysoká nad Kysucou prišla obec s ambicióznym projektom, ktorý je určený pre každého jedného jej obyvateľa a bol nazvaný jednoducho „Vezmi si ma“. Jeho zámerom je motivovať obyvateľov, aby počas dní kedy sme prinútení v dôsledku opatrení pred šíriacou sa pandémiou COVID-19 byť doma a vychádzky do prírody môžeme absolvovať iba individuálne či v rámci rodiny ako uzavretej komunity, využili svoj pobyt na čerstvom vzduchu a počas prechádzky vyzbierali odpad, ktorý sa nám „pripletie“ do cesty. Ten potom stačí iba dať do vreca a pracovníkom obce nahlásiť, pri ktorej miestnej komunikácii sa vrece náchádza.

thumb strieborna kysuca2020 002Obec Vysoká nad Kysucou každoročne vyvíja aktivity pri príležitosti „Dňa zeme“. Jednou z nich je i čistenie brehov rieky Kysuca prostredníctvom jednotlivých zložiek obce. Tento rok však plány so zberom odpadov v Kysuci ovplyvnili prijaté opatrenia v súvislosti so šírením ochorenia COVID 19 a čistenie vodného toku ostalo na „pleciach“ obce.

thumb zametanie 003V priebehu posledného marcového týždňa 2020 začali pracovníci obce i pracovníci v rámci projektu „Pomôž svojej obci“ so zametaním vytypovaných úsekov miestnych komunikácií a verejného priestranstva od posypového materiálu zo zimného obdobia.

thumb kontrola markiza 001V sobotu 2. mája 2020 našu obec navštívil štáb TV Markíza, ktorý tu natáčal reportáž o pomoci dobrovoľných hasičov pri kontrole chát. Reportáž bola odvysielaná v spravodajskej relácii TV NOVINY. Reportáž nájdete TU.

thumb maj vysoka 002Stavanie mája počas posledného aprílového dňa je súčasťou takmer každej samosprávy Slovenska. Výnimkou v tomto prípade, i počas aktuálnej náročnej situácie, nie je ani obec Vysoká nad Kysucou. Vo štvrtok 30. apríla 2020 sa obec Vysoká nad Kysucou zapojila do celoslovenskej výzvy Slovenských rekordov a to do vytvorenia spoločného rekordu Najviac májov postavených na Slovensku. Máj v centre obce už tradične postavili zamestnanci obce a ten tohtoročný má výšku 26 metrov.

thumb nadaciaJTNadácia J&T spúšťa grant pre rodiny s deťmi/osamelých rodičov s deťmi, ktorým v súvislosti s opatreniami vlády v dôsledku hrozby nákazou Covid-19 významnou mierou klesli príjmy a majú kvôli tomu problémy s úhradou nákladov spojených s chodom domácnosti.

thumb pietna spomienka semetes2020 006Štatistiky uvádzajú, že priemerný vek mužov na Slovensku je 73,8 roka a ženy sa dožívajú o sedem rokov viac. Kľudne preto môžeme povedať, že od udalostí, ktoré sa odohrali 20. apríla 1945 vo Vysokej nad Kysucou v osade Semeteš uplynul už jeden priemerný mužský život.

Niet preto divu, že mnohým z mladej generácie sa hrôzostrašná udalosť II. sv. vojny, pri ktorej bolo chladnokrvne zavraždených 21 mužov vo veku od 16 do 61 rokov, môže zdať ako vymyslený príbeh starých mám ...

thumb spolupracaMimoriadna situácia, ktorá je zapríčinená pandémiou koranavírusu postihla aj našich drobných remeselníkov, živnostníkov ale aj ľudí, ktorí robili rôzne služby a zatvorením prevádzok stratili príjem. Vláda prijala podmienky na podporu udržania zamestnanosti v čase vyhlásenia tejto mimoriadnej situácie. Ide o systém opatrení, konkrétne o podporu zamestnávateľov, ktorých prevádzky boli uzatvorené na základe Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, a tiež o podporu zamestnávateľov a SZČO, ktorým v čase vyhlásenia mimoriadnej situácie, núdzového alebo výnimočného stavu poklesli tržby. Jednotlivé opatrenia sa postupne aktualizujú. Vzhľadom k tomu, že často drobní živnostníci, remeselníci a ľudia, ktorých sa týka táto podpora majú problém s vypísaním žiadosti, rozhodlo sa mesto v spolupráci s Úradom práce pomôcť týmto ľudom.