thumb covidovy stlp IMG 6532V historických častiach európskych miest obdivujeme architektúru morových stĺpov. Už menej si uvedomujeme, že za každým z nich sa skrýva desivá epidémia a tisíce ľudských príbehov, ktoré ukončila nákazlivá choroba. Na pamiatku morovej epidémie bol postavený stĺp, rovnako nazvaný: "morový".

kelcovske hody napisOkres Čadca je v rámci aktuálne platných opatrení, vyplývajúcich z platného COVID automatu, zaradený do II. stupňa ostražitosti (oranžová farba). I napriek postupnému uvoľňovaniu prijatých opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 však stále platia obmedzenia, ktoré znemožňujú organizáciu športových či kultúrnych podujatí v podobe na akú sme boli zvyknutí v minulosti.

thumb Ockovanie 2 IMG 6437V sobotu 5. júna 2021 sa vo Vysokej nad Kysucou úspešne podarilo zvládnuť “2. kolo” očkovania proti ochoreniu COVID-19. Kvôli vyťaženosti sály kultúrneho domu bolo tento krát očkovanie presunuté do priestorov ZŠ s MŠ E. A. Cernana.

thumb valanie maja2021 IMG 6366I keď dochádza k postupnému uvoľňovaniu opatrení, ktorých úlohou bolo zamedziť šíreniu ochorenia COVID-19, aktuálne platný COVID automat predsa len limituje možný počet účastníkov na plánovaných kultúrnych podujatiach. Plánované „Váľanie mája“ vo Vysokej nad Kysucou preto i tento rok prebehlo v „komornejšej“ atmosfére. Predsa však bolo veselé a hlavne sa po dlhom čase opäť námestím vo Vysokej nad Kysucou rozniesli tóny ľudových piesní.

thumb dar knihyPani Marta Harajdová pochádza zo susednej obce Makov. Je autorkou dvoch básnických zbierok: TERAZ (r. 2013), TAKTO (r. 2016), ktoré venovala darom do knižničného fondu obecnej knižnice vo Vysokej nad Kysucou. Okrem spomenutých básnických zbierok napísala i veľmi peknú detskú knižku Ahoj, ja som Bak – veselý príbeh o psíkovi v dvoch jazykových verziách.

thumb ockovanie COVID 4Nie len ľudí presviedčať a vhodne motivovať, aby zmenili svoj názor a dali sa zaočkovať, ale vytvoriť i možnosti zaočkovania sa priamo v obci. To bola hlavná myšlienka starostov obcí Zborov nad Bystricou a Vysoká nad Kysucou, s ktorou v utorok 27. apríla 2021 prišli za pani predsedníčkou Žilinského samosprávneho kraja Erikou Jurinovou.

thumb oprava strechy 20210428 131738Pracovníci obce v dňoch 28. a 29. apríla 2021 vykonali čiastočnú opravu strechy na budove obecného úradu nad spoločenskou sálou. Strecha na budove obecného úradu bude mať už takmer 50 rokov a v časti nad spoločenskou sálou začalo zo západnej strany zatekať. Problémom boli „záplaty“ po niekdajších zachytávačoch snehu. Pracovníci obce ich museli postupne demontovať, plech očistiť, diery po skrutkách zatmeliť a po aplikácii strešného tmelu opätovne namontovať.

thumb servis vatra 20210419 144136Traktor VATRA A90, ktorý je vo vlastníctve obce, je v prevádzke každý pracovný deň, čo si samozrejme vyžaduje realizáciu pravidelnej údržby a príležitostne i „väčšie“ opravy. Takouto bola i oprava realizovaná 19. apríla 2021. Po 4 rokoch prevádzky „vypovedala“ svoju funkčnosť spojka i štartovacia batéria. Počas technickej obhliadke bolo zistené i poškodenie oboch predných guľových čapov.

thumb zber papier 20200731 151519V piatok 30. 4. 2021 sa v obci uskutočnil mobilný zber papiera formou výmeny za hygienické produkty podľa ponuky. Obyvatelia obce týmto spôsobom zamenili celkovo 3 155 kg papiera.