thumb sv anna 2019 014Ku kaplnke sv. Anny na hore Kyčera, kde sa každoročne koná pri príležitosti sviatku sv. Anny svätá omša, smerujú veriaci pútnici dodnes. Nebolo tomu inak ani v nedeľu 28. júla 2019. Pútnici so sochou Panny Márie, ktorá každý rok takto symbolicky smeruje k svojej matke, vyrazili spred farského kostola sv. Matúša o 09:00 hod. Čestná úloha niesť sochu Panny Márie i tento rok pripadla členom DHZ Vysoká nad Kysucou a DHZ Horný Kelčov. Najskôr po ceste vedúcej cez obec a neskôr po lesnom chodníku pútnici dorazili ku kamennej kaplnke zasvätenej sv. Anne. V nej sa o 11:00 hod. konala sv. omša, ktorú celebroval Mgr. František Mikuláš.

thumb turnaj vysoke 2019 037Myšlienky rôznych vzájomných cezhraničných spoluprác nie sú žiadnou novinkou. V súčasnej dobe existuje množstvo takto realizovaných projektov a zámerov. Výnimočnou je však spolupráca, ktorú nie je finančne podporovaná zo žiadnych dotačných fondov či medzinárodných združení. Takouto vzájonou spoluprácou je Medzinárodný futbalový turnaj obcí s názvom Vysoká, ktorý sa 27. júla 2019 konal už po 11-ty krát. Štafetu organizátora tento krát prevzala obec Vysoká ve Slezku, okres Bruntál.

thumb holidays night2019 013Pre všetky detí sa skončil školský rok a začali sa letné prázdniny. Pre deti znamenajú prázdniny čas oddychu, zábavy, hier, dovoleniek a hlavne načerpania nových síl do ďalšieho školského roka. Pri tejto príležitosti obec Vysoká nad Kysucou pripravila v sobotu 06.júla 2019 pre všetky deti a ich rodičov už VII. ročník letnej akcie pod názvom HOLIDAYS NIGHT 2019.

thumb ockovanie 2019 01V sobotu 22. 6 .2019 sa v našej obci uskutočnilo avízované hromadné očkovanie psov proti besnote a čipovanie psov v zmysle zákona č. 39/2007 o veterinárnej starostlivosti. Očkovania proti besnote sa zúčastnilo cca 298 psov, čo predstavuje cca 58,20% účasť podľa evidencie.  Očkovanie a čipovanie prebehlo bez komplikácií až na mierne meškanie v dôsledku čipovania a  s tým spojenej administrácie.

thumb letne kino7 2019 005I tohtoročné leto 2019 sa obec Vysoká nad Kysucou snaží spríjemniť svojim obyvateľom, ale i návštevníkom premietaním letného kina na námestí v ústredí obce. Prvé premietanie sa uskutočnilo v piatok 5. júla 2019 a návštevníci si mohli počas príjemného letného večera pozrieť komédiu Johnny English znovu zasahuje.

Program tohtoročného Letného kina 2019 v obci Vysoká nad Kysucou nájdete TU

thumb zlomena lipa2019 004Vďaka krásnemu a slnečnému počasiu si krásne letné počasie užívame už niekoľko týždňov. Samozrejme, že zem a rastliny potrebujú vlahu a preto sa iste mnohí z nás potešili predpovedi, že v pondelok 1. júla 2019 by predsa len mohli nejaké tie kvapky dažďa spadnúť. O 16:00 hod. sa slnko nad našou obcou skrylo za tmavé a ťažké mraky, ktoré by mali byť predzvesťou riadnej letnej búrky avšak kvapiek spadlo naozaj iba niekoľko. Všetkých náš však prekvapil veľmi silný nárazový vietor, ktorý podľa meteorológov dosahoval v nárazoch rýchlosť až 60 km/h. Jav síce trval iba niekoľko minút, no jeho dôsledkom bolo množstvo škôd. Okrem výpadkov elektrickej energie sa z rôznych častí obce začali množiť hlásenia o spadnutých stromoch a konároch. Tým najhorším však bolo hlásenie, že o 17:45 hod. došlo k zlomeniu viac ako 200 ročnej lipy pri kostole sv. Matúša, ktorá spadla rovno na vežu kostola.

thumb kelcovske hody2019 005Oslava patrocínia kostola patrí k tradičným sviatkom snáď každej slovenskej obce, ktorá má svoj kostolík a svojho patróna. Sviatok sa oslavuje ako deň hojnosti, zábavy a blahobytu. Nebolo tomu inak ani vo Vysokej nad Kysucou – v miestnej časti Vyšný Kelčov, kde je kamenný kostol zasvätený Božskému srdcu Ježišovmu. Slávnosť Kelčovských hodový pripadol tento rok na 29. a 30. júna 2019.

thumb Joj logoV utorok 2. júla 2019 bola v TV JOJ v spravodajskej reláci KRIMI noviny odvysielaná reportáž o zlomení lipy a jej páde na vežu farského kostola sv. Matúša vo Vysokej nad Kysucou. Reportáž nájdete TU (bežca je nutné nastaviť na čas 25:04).

V súvislosti so vznikom mimoriadnej udalosti silný vietor, následkom čoho došlo k vyvráteniu stromov a viac ako 200 ročnej lipy, ktorá spadla na vežu kostola čím môže dôjsť k ohrozeniu zdravia, života a vzniku rozsiahlych majetkových škôd, obec Vysoká nad Kysucou podľa § 15 ods. 1 písm. j) zákona Národnej rady Slovenskej republiky číslo 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva v znení neskorších predpisov starosta obce vyhlásil dňa 02. júla 2019 o 08:00 hod. na území obce mimoriadnu situáciu. 

Po vykonaní záchranných prác a z dôvodu, že už nehrozilo ďalšie nebezpečenstvo ohrozenia života, zdravia a majetku, obec podľa § 15 ods. 1 písm. j) zákona Národnej rady Slovenskej republiky číslo 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva v znení neskorších predpisov bola mimoriadna situácia dňa 03. júla 2019 o 16:00 hod. odvolaná.