thumb lupeznicky pochod2019 017Občianske združenie Voľný čas Vysoká nad Kysucou v spolupráci s Obcou Vysoká nad Kysucou, DHZ Vysoká a ZŠ E. A. Cernana Vysoká nad Kysucou pripravili v piatok 11. 10. 2019 už 16-ty ročník Lúpežníckeho pochodu – večernej turistickej vychádzky v rámci ktorej sa jej účastníci mali možnosť stretnúť s viacerými rozprávkovými postavami.

thumb workout 011V dobe, ktorá sa nám snaží ponúkať množstvo technických vymožeností, ktoré sa snažia obmedziť náš pohyb na minimum, je veľmi dôležité hľadať a vytvárať zariadenia či aktivity, kde práve naopak budú naše deti a mládež tráviť voľný čas aktívne. Táto myšlienka bola tou povestnou ideou, ktorá stála pri zrode zámeru výstavby workoutového ihriska v centre obce Vysoká nad Kysucou.

thumb stretnutie seniorov2019 004Pri príležitosti Mesiaca úcty k starším sa v stredu 09. októbra 2019 v sále kultúrneho domu vo Vysokej nad Kysucou zišli seniori, aby si spoločne zaspomínali na mnoho jarí i jesení, ktorými prešli a ktoré sa tak rýchlo minuli uprostred každodenných starostí a radostí života.

V slávnostnom príhovore im starosta obce Mgr. Anton Varecha poďakoval za lásku, pochopenie a obetavosť, ktorú doteraz okolo seba nezištne rozdávali a zaželal im, aby mozaika ich každodenného života bola plná slnečného svitu, zdravia a radosti.

thumb strašiaky2019 005OZ Voľný čas v spolupráci s Obcou Vysoká nad Kysucou a DHZ Vysoká nad Kysucou usporadúva každoročne na začiatku mesiaca október Lúpežnícky pochod – večerný pochod pre deti za rozprávkovými bytosťami. Tento rok sa uskutoční už 16. ročník tohto krásneho podujatia určeného nielen pre malých ale i veľkých.

Pri tejto príležitosti žiaci zo ZŠ s MŠ E. A. Cernana pripravili pre verejnosť výstavu slamených a textilných strašiakov. Strašiaci ako symbol - slúžili farmárom na ochranu úrody a v minulosti boli neodmysliteľnou súčasťou polí mnohých roľníkov.

thumb dvihanie veze 004Niekoľko týždňov sledovali obyvatelia obce Vysoká nad Kysucou, ale i náhodní okoloidúci, ako pod šikovnými rukami zručných majstrov firmy Švestav z Brezovičky postupne „rastie“ nová strecha veže farského kostola sv. Matúša.

Za novým dielom sa v pozadí týčila veža farského kostola, ktorá medzičasom prišla o svoju pokrývku a pred nepriazňou počasia ju chránilo iba dočasné prekrytie.

thumb nedela moravanka lisko 004Pri príležitosti sviatku sv. Matúša  -  patróna farského kostola  sa  každoročne vo Vysokej nad Kysucou konajú Matúšovské hodové slávnosti. Inak tomu nebolo ani tento rok. „Hodové trojdnie“ trvalo od piatku 20. septembra 2019 do nedele 22. septembra 2019.

thumb pozehnanie veze 003Už niekoľko mesiacov v obci Vysoká nad Kysucou prebiehajú práce na výmene strechy veže farského kostola sv. Matúša. Zámer zhotoviť jej nový tvar iniciovalo kritické vyjadrenie na adresu strechy kostolnej veže v kanonickej vizitácii z r. 1798 - 1803: „Veža je taktiež murovaná. Ale jej strecha [ ... ] je nepodobná svojej žiaducej podobe a vyvoláva zlý dojem. Takto kazí celkový vzhľad Božieho domu. Preto je nutné kopulu opraviť“. Po 250 rokoch od postavenia kostola tak vízia niekdajších vysočanov nadobudla reálnu podobu.

thumb cspc.slovensko v obrazoch pngV nedeľu 08. septembra 2019 odvysielala RTVS v relácii Slovensko v obrazoch reportáž o obci Vysoká nad Kysucou.

Reportáž nájdete TU (Čas je potrebné nastaviť na 18:00)

thumb praha 2019 01V dňoch 19. - 24. 8. 2019 sa v Prahe konal 7. Open WORLD CHAMPIONSHIP MAJORETTES SPORT 2019, ktorého sa zúčastnil aj Mažoretkový klub Bella. Dievčatá si vybojovali na toto podujatie postup z júnovej postupovej súťaže Grand Prix v Nitre a tak mali možnosť reprezentovať svoj klub, Kysuce a Slovensko s 5 súťažnými choreografiami aj v Prahe. Bellky sa svedomito cez prázdniny pripravovali, o čom svedčia aj výsledky, pretože hneď 3 choreografie získali svetový titul.