thumb IMG 9644Počtom členov nevýrazný, ale výsledkami excelujúci mažoretkový klub Bella zrealizoval účasť svojich členiek na majstrovstvách Európy v Chorvátskom Zadare. 11 dievčat spolu s trénerkami a rodičmi odišlo v dňoch 20. 6. 2022 – 25. 6. 2022 reprezentovať klub, obec Vysoká nad Kysucou i celé Slovensko na ME v mažoretkovom športe. Počas súťažných dní mažoretky Bella z Kysúc dokázali, že patria medzi európsku špičku a spomedzi 10 štátov sa prebojovali na popredné, či medailové priečky, s ktorými si zabezpečili postup na Majstrovstvá sveta v mažoretkovom športe v Záhrebe.

thumb udelený titulV snahe zlepšovať výkon samosprávy obce Vysoká nad Kysucou vo vzťahu k jej obyvateľom ako i zefektívniť pracovnú činnosť zamestnancov obce Vysoká nad Kysucou sa obec Vysoká nad Kysucou v kalendárnom roku 2020 zapojila do výzvy Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky „Podpora implementácie modelu CAF v organizáciách verejnej správy“. Dňa 9. decembra 2020 bolo obci Vysoká nad Kysucou úradom oznámené, že žiadosť bola úspešná a obec bola zaradená medzi osem organizácií verejnej správy, ktorým bude v rámci CAF centra poskytnutá podpora pri implementácii modelu CAF.

thumb hody kelcov2022 DSC 7979Oslava patrocínia kostola patrí k tradičným sviatkom snáď každej slovenskej obce, ktorá má svoj kostolík a svojho patróna. Sviatok sa oslavuje ako deň hojnosti, zábavy a blahobytu. Nebolo tomu inak ani vo Vysokej nad Kysucou – v miestnej časti Vyšný Kelčov, kde je kamenný kostol zasvätený Božskému srdcu Ježišovmu. Po dvojročnej „Covidovej prestávke“ slávnosť Kelčovských hodov pripadla na 25. a 26. júna 2022.

thumb uvitanie deti 2022 20220622 133828Z rannej rosy spektra farieb, z vône krehkých ruží,
prišlo na svet niečo krásne po čom človek túžil.
Vitaj teda medzi nami utešené dieťa,
nech na Teba iba dobré sudby žitia letia,
nech Ti Pán Boh požehnáva všetky žitia kroky
a buď šťastné v svete krásnom mnohé dlhé roky.

Aj najväčší básnik sotva nájde výraznejší a presvedčivejší symbol ľudského šťastia, ako sú blaženosťou svietiace oči matky a otca pri pohľade na svoje novorodeniatko. Svojou láskou mu dali život. Slávnostné chvíle z príležitosti uvítania detí do života, zažili rodičia spolu so svojimi ratolesťami, v stredu 22. júna 2022 v pamätnej izbe E. A. Cernana vo Vysokej nad Kysucou. Starostovi obce Mgr. Antonovi Varechovi boli menovite predstavené deti, ako naši najmenší spoluobčania obce, ktorých rodičia priniesli k slávnostnému uvítaniu do života.

thumb ruzencova cesta 168Obec Vysoká nad Kysucou leží v srdci kraja, ktorého kultúrno-sociálny i ekonomický vývoj v minulosti príznačným spôsobom ovplyvnil jedinečný fenomén drotárstva. Svojou usilovnosťou drotári zarábali v šírom svete peniaze a posielali ich domov zanechaným rodinám. Drotár s krošňou na chrbte vyobrazený v mnohých podobách však nešiel do sveta sám. Strastiplnou cestou do šíreho sveta ho sprevádzala Panna Mária v podobe modlitby ruženca. Hovorí sa, že ruženec je akési duchovné chodenie v kruhu, kde prechádzame po zrniečkach v uzavretej reťazi. Aj títo drotári chodili v pomyselnom kruhu z dediny do dediny, z osady do osady, aby sa opäť mohli vrátiť domov.

thumb zberny dvor 1IMG 1529Obci Vysoká nad Kysucou sa podarilo úspešne spracovať a podať žiadosť o nenávratný finančný príspevok na výstavbu a technologické vybavenie zberného dvora. Ten by bol, v prípade kladného posúdenia žiadosti Ministerstvom životného prostredia, postavený na parcele pri Dome služieb, ktorú obec nadobudla kúpou od ŽSR.
Súčasťou žiadosti je výstavba spevnených plôch vrátane inžinierskych sietí a taktiež nákup technologického vybavenia: traktor s nakladačom, vlečka za traktor, vlečka s hákom na kontajnery, traktorová kosačka, váha a veľkoobjemové kontajnery.

thumb ocenenie ziakov 2022 DSC 7742Šikovnosť, talent a kreativita sú nesporne dary, ktoré stoja za povšimnutie a patrí sa ich i náležite oceniť.
V stredu 15. júna 2022 o 11:00 hodine privítal starosta obce Vysoká nad Kysucou Mgr. Anton Varecha v sále kultúrneho domu 41 talentovaných a šikovných detí zo ZŠ s MŠ E. A. Cernana, ktoré v školskom roku 2021/2022 uspeli v rôznych okresných, krajských a celoslovenských súťažiach.

thumb tablo predškoláci DSC 7698uNa Obecný úrad vo Vysokej nad Kysucou zavítala v stredu 15. 06. 2022 nečakaná návšteva. Boli ňou „veľkáči“ z materskej školy, ktorí v sprievode pani učiteliek a kamarátov z triedy Slniečka a z triedy Včielky priniesli na obecný úrad svoje tablo. Vzácnu návštevu privítal starosta obce. Svoje tablo Lienky vystavili priamo pri hlavnom vstupe do budovy obecného úradu, aby každému, kto sa naň pozrie dali vedieť, že sú už veľkí a od septembra sa z nich stanú školáci ...

thumb lego vystava DSC 7685Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí obec Vysoká nad Kysucou usporiadala vo výstavných priestoroch vestibulu kultúrneho domu LEGO VÝSTAVU. Aj keď bola táto výstava v našej obci prvotinou, právom môžeme povedať, že zožala nielen u detí, ale i dospelých veľký úspech. Svoje výtvory z lega na nej vystavovalo celkovo 42 účastníkov z toho - 37 detí a 5 dospelých. Verejnosti bola sprístupnená od 01. júna do 10. júna 2022. Kreativite a fantázii sa medze nekládli a návštevníci mohli obdivovať celkom 162 vystavených diel.